Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu rozszerzyło stosowane w Programie „Gwarantowany Styropian” wytyczne do weryfikacji jakości styropianu, na podstawie jego wagi, o minimalne poziomy gęstości dla wyrobów grafitowych. Analizy próbek odmian grafitowych pod kątem zależności między współczynnikiem przewodzenia ciepła ?

– Do tej pory konsumenci mogli, ważąc paczkę przed zakupem, wstępnie sprawdzić jedynie jakość białego styropianu. Minimalne poziomy gęstości dla takich wyrobów określiliśmy i wprowadziliśmy do wytycznych Programu „Gwarantowany Styropian” na podstawie badań ITB przeprowadzonych w 2012 r. Biorąc pod uwagę przydatność tej metody i zainteresowanie, jakim cieszy się wśród kupujących styropian, zdecydowaliśmy się rozszerzyć nasze zalecenia o wyroby grafitowe, zwłaszcza że zyskują one rosnącą popularność w budownictwie energooszczędnym – wyjaśnia prezes zarządu PSPS, Kamil Kiejna.
Poziomy zalecanych gęstości występujących na rynku odmian płyt styropianowych można sprawdzić na stronie Programu „Gwarantowany Styropian” w zakładce „Dla Konsumentów”. – Dla ułatwienia konsumenckich testów jakości dotychczasowe wytyczne Programu wskazujące minimalny ciężar jednego metra sześciennego dostępnych na rynku odmian styropianu, rozszerzyliśmy także o minimalny ciężar standardowej paczki styropianu. Przykładowo, dotychczasowe wytyczne Programu dla typowej paczki styropianu fasadowego EPS S 040 o objętości 0,3 m3 określały minimalną gęstość tej odmiany na poziomie 12,5 kg/m3. Wskazanie, ile powinna ważyć paczka takiego styropianu, a w tym przypadku jest to co najmniej 3,75 kg, pozwoli uniknąć konieczności przeliczania wagi paczki do objętości jednego metra sześciennego i porównywania wyniku – tłumaczy przedstawiciel Stowarzyszenia.

– Gęstość styropianu ma ścisły związek z jego właściwościami izolacyjnymi i wytrzymałościowymi, a ponadto jest jedynym parametrem, który można sprawdzić samodzielnie, zyskując w ten sposób rozeznanie co do jakości wyrobu. Pewność wyników dają oczywiście dopiero pełne badania laboratoryjne, jeśli jednak waga styropianu jest zgodna z zalecaną, można z dużym prawdopodobieństwem oczekiwać zgodności cech technicznych wyrobu z deklaracją producenta. Dlatego od rozpoczęcia, w 2010 roku, Programu „Gwarantowany Styropian” konsekwentnie powtarzamy, że jakość musi ważyć – podkreśla prezes Kiejna.
Informacja o Polskim Stowarzyszeniu Producentów Styropianu (PSPS) Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu, powołane w 2009 roku, zrzesza przedstawicieli wiodących producentów izolacyjnych płyt styropianowych stosowanych w budownictwie. Organizacja współtworzy normy techniczne i przepisy prawne dotyczące produkcji i zastosowań styropianu do izolacji w budownictwie. Stowarzyszenie współdziała z krajowymi i zagranicznymi organizacjami branży budowlanej, instytucjami naukowo-technicznymi, organami administracji państwowej i samorządowej na rzecz rozwoju produktów styropianowych oraz ich zastosowań.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: