Kwasowość gleby determinuje wzrost plonów. Jeśli występuje właściwe pH gleby, rośliny mają swobodny dostęp do składników odżywczych. Dlatego warto stale kontrolować ten wskaźnik i reagować, gdy pojawią się nieprawidłowości. Dowiedz się, jak i czym zakwasić bądź odkwasić glebę.
Co to jest pH ziemi? O czym informuje ten wskaźnik?
Kwasowość gleby to jeden z najważniejszych wskaźników, dzięki któremu można kontrolować stan i strukturę podłoża pod uprawy roślin. Służy do sprawdzania, czy jest ono odpowiednie do hodowli poszczególnych gatunków. Odczyn pH określa, jaka jest dostępność składników pokarmowych dla roślin.
W zależności od wartości pH, można mówić o glebie:
-
silnie kwaśnej – w tym wypadku pH wynosi mniej niż 4,5;
-
kwaśnej – 4,6–5,5;
-
lekko kwaśnej – 5,6–6,5;
-
obojętnej – 6,6–7,2;
-
zasadowej – 7,3 i więcej.
Taka skala jest uniwersalna. Ma zastosowanie zarówno wtedy, gdy prowadzi się przydomowy ogródek, jak i wówczas, gdy zarządza się gospodarstwem rolnymi z licznymi uprawami.
Jakie jest prawidłowe pH gleby?
Każda roślina do prawidłowego wzrostu potrzebuje gleby o odpowiednim pH. W naszej strefie klimatycznej większoś
ć roślin hodowanych w domu i w ogrodzie preferuje pH na poziomie 5,6–7,2, czyli glebę lekko kwaśną lub obojętną. Dotyczy to na przykład liliowców, juki ogrodowej, goździka alpejskiego czy złocienia czerwonego. Niektóre gatunki jednak lepiej znoszą niższe (przykłady to jarząb pospolity, azalia ogrodowa, jodła czy sosna pospolita), a część wyższe pH (cynia wytworna, wilec purpurowy).
Warto jeszcze podać, jakie pH ziemi pod warzywa jest najlepsze. Większość gatunków potrzebuje gleby o pH w granicach 6,0–7,0, jednak nie dotyczy to wszystkich z nich:
-
ziemniak – 4,0–6,5;
-
marchewka – 6,0–7,0;
-
burak cukrowy – 6,0–7,5;
-
pietruszka – 6,5–7,5;
-
brokuł – 6,2–7,0;
-
pomidor – 5,5–7,0;
-
sałata – 6,0–7,5.
A co, gdy chcesz zasiać zboże? Także i w tym wypadku potrzebna jest gleba z odpowiednim pH. Dla kukurydzy powinno ono mieć poziom 5,5–7,0, pszenicy 6,0–7,5, żyta – 4,0–6,5, a rzepaku – 6,0–7,0.
Dlaczego warto monitorować poziom pH ziemi?
Jest to potrzebne, aby zapewnić roślinom wystarczające warunki do rozwoju. Tylko dzięki glebie o właściwej wartości pH będą one mogły swobodnie pobierać z niej wodę oraz składniki odżywcze, jak azot, fosfor czy magnez. Pozwoli to na prawidłowy wzrost zarówno części naziemnych, jak i systemu korzeniowego. Odpowiedni odczyn pH gleby pomoże również zapobiec przebarwieniom na liściach i łodygach oraz ich strzępieniu się, a także pojawianiu się toksyn, które mogłyby doprowadzić do rozwoju różnych chorób u roślin.
Ziemia lekko kwaśna, obojętna czy zasadowa – jak wykonać pomiar odczynu pH?
Aby sprawdzić, jakie jest pH gleby, warto skorzystać z uniwersalnego papierka lakmusowego. Kupisz go w sklepie ogrodniczym albo w aptece. Jego zastosowanie jest bardzo łatwe. Wystarczy zmieszać próbkę gleby z wodą destylowaną i zanurzyć w niej taki papierek. Po około minucie zabarwi się on na konkretny kolor, który określa odczyn pH.
Możesz również użyć kwasomierza (umieszcza się w nim niewielką ilość gleby i specjalnego odczynnika) czy urządzenie elektroniczne (zmierzy nie tylko odczyn pH ziemi, ale też jej temperaturę i wilgotność oraz poziom nasłonecznienia). Sprawdzonym sposobem jest ponadto zastosowanie mieszanki z niewielką ilością sody oraz octu.
Dowiedz się więcej na temat pH gleby oraz sposobów na jej pomiar, zakwaszenie i odkwaszenie.
Jak i czym odkwasić glebę?
Odkwaszenie gleby to podwyższenie jej odczynu. Taki zabieg warto przeprowadzić, gdy ziemia jest zbyt kwaśna. W tej sytuacji znajduje się w niej nadmiar aktywnego glinu i manganu. W przypadku wielu roślin może to znacznie utrudnić rozwój systemu korzeniowego.
Jak szybko podnieść pH gleby? Możesz do tego wykorzystać nawóz wapniowy. Wystarczy go zmieszać z ziemią. Przykładem jest granulowane wapno kredowe. Warto je zastosować, gdyż nie tylko odkwasi glebę, ale też poprawi jej strukturę.
W charakterze nawozu możesz ponadto zaaplikować:
-
dolomit, a więc naturalny środek, który uzyskuje się w następstwie zmielenia skał wapniowo-magnezowych;
-
popiół drzewny, który możesz pozyskać z ogniska albo kominka;
-
mączkę bazaltową – w jej składzie jest sporo krzemionki, która wzmacnia ściany komórkowe roślin i tym samym zwiększa ich naturalną odporność na choroby; alternatywą jest bazalt granulowany, który idealnie sprawdzi się, gdy trzeba odkwasić i napowietrzyć gleby gliniaste.
Ważne jest nie tylko to, czym odkwasić glebę, ale również kiedy trzeba to zrobić. Najlepszy czas to 3–4 tygodnie przed wysiewem roślin, ewentualnie późna jesień, po zebraniu plonów. Pamiętaj jednak, że nawozy warto stosować tylko w sezonie wiosennym. Przed zimą mogą bowiem zostać wypłukane z ziemi. Poza tym raz na 4 lata można wprowadzić do gleby obornik. Ma on odczyn pH na poziomie 7,0, dlatego również pomoże odkwasić ziemię.
Jak zakwasić ziemię?
Zabieg zakwaszenia gleby polega na obniżeniu odczynu pH. Przyda się do tego kwaśny torf. Warto go zastosować przede wszystkim w przypadku roślin kwasolubnych, w tym borówek. Miesza się go z ziemią w proporcjach 1:1.
Inne sposoby na zwiększenie odczynu pH gleby to:
-
nawóz azotowy z siarczanem amonu;
-
siarka granulowana lub w proszku;
-
kwas borowy.
Istnieją również domowe metody na to, jak zakwasić ziemię. Przykładem są fusy z kawy albo ściółka z materiałów kwaśnych, na przykład kory czy igliwia.
Zakwaszenie ziemi warto wykonać wiosną, kilka tygodni przed wysiewem roślin. Najlepiej zrobić to już po ustaniu przymrozków. Drugim terminem jest sezon jesienny, po zbiorze plonów. Jeśli zamierzasz zastosować nawóz azotowy, pamiętaj, że warto go użyć tylko wiosną. Wprowadzenie go do gleby jesienią może spowodować, że zostanie szybko wypłukany.
Źródła:
-
https://dr-green.pl/ph-gleby/
-
https://agrosimex.pl/blog/ph-gleby-dlaczego-jest-takie-wazne
-
https://calfert.pl/ph-gleby-wszystko-co-powinienes-wiedziec-o-odczynie-gleby/
-
https://www.target.com.pl/porady-i-inspiracje/poradniki/dostarczanie-skladnikow-pokarmowych/odkwaszanie-gleby---7-sposobow/
-
https://sklepogrodniczy.pl/blog/jak-i-czym-zakwasic-ziemie-w-ogrodzie