Odpowiednie wibrowanie betonu chroni przed nadmiarem wody, bąblami powietrza oraz nierównomierną gęstością wylewki. Zarówno zbyt intensywne, jak i niedostateczne wibrowanie mieszanki mogą doprowadzić do utraty wytrzymałości betonu. Dzięki buławom wibrującym, można uzyskać stosowną gęstość oraz konsystencję betonu.

Na rynku dostępne są wibratory do betonu o różnych rodzajach napędu: buławy o napędzie mechanicznym, buławy napędzane za pomocą prądu wysokiej częstotliwości oraz listwy wibracyjne napędzane silnikami elektrycznymi lub spalinowymi. Buławy wibracyjne służą do zagęszczania mieszanki betonowej po zalaniu szalunku. Intensywne wibracje powodują wybicie nadmiaru wody na powierzchnię oraz uwolnienie powstających podczas wylewania masy bąbli powietrza, co wpływa na równomierną konsystencję mieszkanki. Dzięki wibracjom beton staje się jednorodny (homogeniczny). Listwy wibracyjne służą do równania posadzek betonowych o grubości nawet do 18 cm poprzez stopniowe rozprowadzenie nadmiaru masy, co ułatwia wykonywanie dużych powierzchni w krótkim czasie.

Profesjonalne buławy wibracyjne mogą być zasilane prądem o wysokiej częstotliwości należą do grupy wibratorów HF i dzielą się na buławy elektryczne oraz elektroniczne. Te pierwsze zasilane są energią uzyskiwaną w przetwornicach 1-fazowych 230 V, 3-fazowaych 400 V lub dzięki silnikom benzynowym (4T). Przetwornice zamieniają jednofazowy prąd na trójfazowy 42V/200Hz, który napędza silnik umieszczony na pięciu łożyskach kulkowych wewnątrz buławy. Na wrzecionie silnika znajduje się mimośrodowo umocowana przeciwwaga, która wprawia buławę w drgania. Buławy z przetwornicami elektrycznymi dedykowane są do prac o większym natężeniu. W zależności od modelu można w nich zastosować dwie, trzy lub nawet cztery buławy jednocześnie, co daje możliwość zwibrowania nawet 200m? betonu w czasie godzinnej pracy. Elektroniczne buławy zalecane są do wykonywania lżejszych prac niż wersje elektryczne z uwagi na mniejszą moc pracy i większą wrażliwość na przeciążenia. Operator urządzenia ma do dyspozycji długi kabel wpinany do prądu z modułem elektronicznym, który odpowiada za przetworzenie parametrów prądu. Przetwornica elektroniczna jest zdecydowanie mniejszych rozmiaró, dzięki czemu można ją umieścić pod włącznikiem na początku węża buławy.

Listwy wibracyjne, które służą do równania posadzek betonowych oraz zagęszczania mieszanki betonowej przy wykonywaniu wylewek. Wyposażone są w przeguby, które ułatwiają manewrowanie, a ich profile wykonane są ze stopu aluminium.
Zastosowanie wibratora sprawia, że beton jest bardziej wytrzymały, dzięki równomiernemu zagęszczeniu mieszanki. Właściwy czas trwania procesu ma kluczowe znaczenie, ponieważ nadmierne wibrowanie może spowodować akumulację kruszywa w niższych partiach, a lżejszych frakcji bliżej powierzchni. Odpowiednie zastosowanie wibratora poprawia także spoistość warstw. Aby zapewnić optymalne ułożenie betonu, należy zacząć od doboru właściwych urządzeń wibracyjnych, a to zależy od ilości mieszanki wymagającej wibrowania. Odpowiednio przygotowany beton to podstawa prac posadzkarskich i betoniarskich, a buławy oraz listwy wibrujące, sprawią, że betonowe elementy wykonywane na budowie spełnią najwyższe wymogi jakościowe.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: