O tym, że żółty żółtemu nierówny, a monochromatyczny wcale nie oznacza nudy i odcieni szarości, czyli o co chodzi w palecie barw. W poniższym artykule omawiamy, jak można łączyć poszczególne kolory, manipulując „nastrojem” pomieszczeń.

Paleta barw dzieli się na:
- barwy monochromatyczne (odmienne odcienie tego samego koloru);
- barwy pokrewne (sąsiadujące na palecie barw);
- barwy uzupełniające (położone na palecie naprzeciwko siebie).
Zdecydowanie warto wybierać barwy od jednego producenta. Wtedy mamy pewność, że odcienie będą pokrewne. Można w tym celu korzystać z kreatorów dostępnych na stronach producentów farb, co ułatwia zadanie z doborem odcieni.
Barwy monochromatyczne
Barwy monochromatyczne to różne odcienie tego samego koloru, często błędnie kojarzone z odcieniami szarości czy nijakości. Mogą to być barwy z palety czerwieni i różu, czy wybierzemy odcienie stonowane, czy intensywne tzw. soczyste, nie zmienia faktu, że to nadal kolorystyka monochromatyczna. Stosowanie barw z tej samej palety to gwarancja, że nic nie będzie się gryzło.
Na wzornikach oferowanych przez producentów, barwy monochromatyczne ze sobą sąsiadują. Warto wybrać przynajmniej trzy odcienie jednej barwy. Jedną z możliwości jest zastosowanie najciemniejszej w centrum i ”zbijanie” jej jaśniejszymi rozprowadzanymi na ścianach bocznych. Jeszcze jaśniejsze tony sprawdzą się również w przypadku wykończeń, takich jak tapicerki, zasłony czy dekoracyjne akcesoria. Wnętrze monochromatyczne zawsze będzie wyglądać bardzo spokojnie i jednolicie. Kolorystyka monochromatyczna nadaje się do sypialni, czyli pomieszczeń, gdzie odpoczywamy.

Barwy uzupełniające
Barwy uzupełniające to barwy położone na kole barw naprzeciwko siebie. Ich dobieranie polega na wybieraniu dwóch odcieni położonych na kole naprzeciw siebie. W ten sposób łączy się barwy zimne (niebieskie, fiolety, zielenie) z ciepłymi (czerwona, pomarańczowa, żółta). Pomieszczenia wykonane w ten sposób charakteryzują się „żywą” kolorystyką.

Barwy pokrewne
Barwy pokrewne to sąsiadujące ze sobą w kole barw kolory. Połączenia tego typu są stonowane jak barwy monochromatyczne, tworzą spójną, harmonijną całość. A jednak efekt jest nieco żywszy, niż w przypadku stosowania odcieni tej samej barwy, choć nadal łagodny, kontrast jest delikatny. Rozwiązanie nadaje się do salonu czy jadalni.

Marta Sobiecka
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: