Już jest nowy numer Profesjonalnego Parkietu

Podziel się:
Ukazał się już kolejny numer pisma Profesjonalny Parkiet

 Fot. Parkieciarze OSP Fot. Parkieciarze OSP

A w nim:


1) Omówienie lakierów wodnych – tekst p. Zbigniewa Cichockiego.
Fragment artykułu:
Pojęcie lakier używane jest w dwojakim rozumieniu. Raz odnosi się do produktu, który służy do tworzenia powłoki zabezpieczającej, w drugim przypadku odnosi się do samej powłoki. Prowadzi to czasami, w mojej ocenie, do nadmiernego utożsamiania produktu i efektu jaki uzyskujemy dzięki jego zastosowaniu. A przecież to nie tylko jakość samego produktu decyduje o końcowym wyniku naszego działania, które ma na celu stworzyć estetyczną i trwałą powłokę ochraniającą drewno. Produkt jest oczywiście istotnym elementem, ale inne czynniki takie, jak warunki aplikacji, sposób przygotowania i rodzaj powierzchni, przygotowanie produktu do pracy i jego aplikacja mają równoważny wpływ. Poniżej chciałbym abyśmy wspólnie i w oparciu o fakty przeze mnie przytoczone poniżej, uświadomili sobie możliwy zakres tych zależności a także ich źródła, a w konsekwencji doszli do konkluzji jaki jest możliwy sposób sterowania tymi zależnościami w trakcie prac. To nie będzie gotowy przepis na idealne lakierowanie… bo takiego jednego nie ma…ale postaram się pokazać kilka drogowskazów na waszej drodze do zmniejszania ryzyka niepowodzenia.

2) Ponadto p. Karol Kopeć, przygotował opracowanie omawiające zjawisko pęcznienia i skurczu drewna:
Każdy, kto ma do czynienia z parkieciarstwem, spotkał się z problemami skurczu i pęcznienia drewna. Jest to podstawowy problem technologiczny oraz częsta przyczyna reklamacji, ale czy aby prawdziwa? Wielu pyta mnie, dlaczego drewno pracuje i czy możliwe jest przewidzenie wielkości skurczu lub spęcznienia w zależności od zakładanych warunków w danym pomieszczeniu. Odpowiedź nie jest prosta i jednoznaczna. Nie ma możliwości przewidzenia ze 100% pewnością wielkości skurczu lub spęcznienia. Związane jest to z naturą drewna, czyli różnicami gęstości, składu chemicznego, układu usłojenia oraz wynika z wielu innych przyczyn. Nie ma sensu omawiać szczegółowo całego problemu, jakim jest budowa drewna i jak wpływa ona na własności techniczne drewna. Moim zdaniem dla parkieciarzy najważniejsze jest poznanie zasady ruchu drewna oraz istoty procesu jakim jest skurcz i pęcznienie.

3) w dalszej kolejności p. Tadeusz Woźniak poświecił uwagę odkształceniom skurczowym i termicznym jastrychów na bazie cementu. Materiał bogato ilustrowany w prosty sposób wyjaśni wiele aspektów związanych z tym zjawiskiem.

Źródło: Parkieciarze OSP
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
#wiadomości #przeglad_prasy #osp

Więcej tematów: