Firma Malfarb wyjaśnia dlaczego gruntowanie jest tak ważne oraz jak dobrać odpowiedni produkt.

Prawidłowe przygotowanie ścian do malowania zagwarantuje nam grunt: wzmocni podłoże oraz zmniejszy jego chłonność, co w praktyce przyniesie znaczne oszczędności. Mniejsza chłonność oraz jednolity kolor ścian oznaczają mniejsze zużycie farby nawierzchniowej. Z kolei mocne związanie farby z podłożem sprawi, że nie będziemy się obawiać łuszczenia powłoki.
Jaki grunt wybrać?
W przypadku prac dobór produktu zależy głównie od tego czy malujemy stare bądź nowe ściany oraz materiału, z którego zrobione są ściany. W przypadku świeżych powierzchni, wcześniej niemalowanych, kłopotem nie jest ich stan techniczny czy też pęknięcia, lecz wysoka chłonność, powodująca większe zużycie farby nawierzchniowej.
Chłonność ściany sprawdzamy przy użyciu gąbki zwilżonej w wodzie, którą wystarczy przyłożyć po powierzchni. Pamiętajmy, że farba nawierzchniowa zachowa się tak jak woda, co spowoduje, że trzeba będzie nanieść ją w kilku warstwach, a tym samym zużyć w nadmiernej ilości. Jeżeli woda wniknie w podłoże, oznacza, ze jest ono mocno chłonne a więc gruntowanie jest nieodzowne. Gruntowanie nie tylko zmniejsza zużycie farby ale poprawia także przyczepność podłoża, co zdecydowanie ułatwia aplikację farby. W tym celu warto wykorzystać np. wodorozcieńczalny środek Malfarb Reno Grunt, który skutecznie redukuje chłonność i jest zalecany pod różnorodne farby dyspersyjne. Podłoża, które można impregnować tym środkiem to: beton, cegła, płyta gipsowo-kartonowa, systemy termoizolacyjne oraz ściany gipsowane.
![]() | ![]() |
Jeśli natomiast malujemy stare powierzchnie (wymagające radykalnego wzmocnienia, jak np. zniszczone osypujące się tynki), zastosujmy mocny koncentrat głęboko penetrujący np. Aktiv Grunt marki Malfarb. Ten mineralny bezrozpuszczalnikowy grunt drobnocząsteczkowy głęboko wnika i wiąże luźne cząstki.

Źródło: Malfarb
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: