W ubiegłym roku w ofercie firmy ATLAS pojawiły się szybkosprawne samopoziomujące podkłady podłogowe ATLAS SMS 15 i SMS 30. Ze względu na grubość warstwy, różnią się one zasadniczo zastosowaniem. O możliwościach SMS-ów opowiada Krzysztof Szyszko, Kierownik Grupy Produktowej w firmie ATLAS.

ATLAS SMS 15 jest produktem polecanym do wygładzania istniejących podłoży mineralnych pod wykładziny, a więc zalecany jest w miejscach, gdzie równość i gładkość podłoża jest ściśle określona (2 mm na łacie 2 m), czyli przy ostatecznym wyrównywaniu podłoża w nowych obiektach, w których podkład podłogowy wykonano miksokretem (agregatem do układania podkładów). W tym wypadku, przed ułożeniem wykładziny, parkietu czy paneli, należy zastosować cienką warstwę masy samopoziomującej, która przygotuje odpowiednio (wyrówna) podłoże. Z obserwacji inwestycji wiemy, że na nowych podkładach betonowych najczęściej stosuje się masę szpachlową o grubości w przedziale 1-5 mm, a więc ATLAS SMS 15 jest tu rozwiązaniem idealnym.

Niezależnie od grubości warstwy, musimy przestrzegać zaleceń producenta z racji tego, iż zaprawy samopoziomujące są szczególnie wrażliwe na przelanie wody. Jej nadmiar w gotowej zaprawie negatywnie wpływa na rozlewność. Wynika to ze złożoności receptury mas samopoziomujących, których liczba składników sięga aż 14 (dla porównania – kleje mają ich zaledwie 4), z których każdy w różnym stopniu potrzebuje płynu (wody), by się uaktywnić, prawidłowo związując w efekcie końcowym wylewkę z pozostałymi komponentami. Dlatego tak ważna jest konkretna, ściśle ustalona przez producenta ilość wody, wykorzystana do przygotowania materiału. Należy również pamiętać, by „tepowanie”, czyli poziomowanie wylewki, przeprowadzać bezpośrednio po wylaniu zaprawy i zawsze w dwóch wzajemnie prostopadłych kierunkach.
Tekst: ATLAS
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: