3 grudnia załoga Polskiej Stratosfery wpisała się w historię światowej aeronautyki i pobiła łącznie trzy rekordy wysokościowe. Skoczkowie spadochronowi wyskoczyli trzyosobową formacją z największego w Polsce balonu na ogrzane powietrze na wysokości 10 600 metrów. Balon osiągnął rekordowy pułap ponad 11 000 metrów. Głównym sponsorem misji jest Termo Organika, największy polski producent styropianu oraz kompletnego systemu ociepleń. Podczas rekordowego lotu przetestowano także próbki produktów lidera rynku ociepleń.

Termo Organika poza wsparciem finansowym przygotowała dla pięcioosobowej załogi lekkie, specjalnie zaprojektowane fotele termoizolacyjne. Styropianowe siedziska zainstalowane w balonowym koszu zapewniły wygodną, półsiedzącą pozycję skoczków i pilotów podczas ponadgodzinnego wznoszenia się balonu na wysokość niemal 11 000 metrów, gdzie temperatura wynosi minus 54°C. W niezwykle trudną misję poleciały również próbki produktów Termo Organiki: styropian, tynki, farby, kleje. W ten sposób kompletny system ociepleń został przetestowany w stratosferze!
- Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tego niesamowitego przedsięwzięcia. Warto wiedzieć, że misja Polska Stratosfera wymagała zaawansowanych technologii, ponieważ rozegrała się w ekstremalnie trudnych warunkach atmosferycznych, a to w naturalny sposób łączy się z naszą firmą i naszymi produktami do izolacji termicznej - mówi Dariusz Stachura, prezes Termo Organiki - Raz jeszcze gratulujemy całej załodze i wszystkim ludziom zaangażowanym w ten niezwykły projekt.

Kiedy największy w Polsce tradycyjny balon na ogrzane powietrze osiągnął pułap około 10 600 metrów, skoczkowie tworząc trzyosobową formację wykonali rekordowy skok. W skutek tego balon stracił około 300 kg i wzniósł się jeszcze wyżej ustanawiając najwyższy punkt lotu. W tym czasie trzyosobowa formacja skoczków swobodnie spadała z prędkością niemal 300 km/h przez około 3 minuty do wysokości 1 500 metrów, gdzie rozłączyła się. Postępując zgodnie z planem Tomasz Kozłowski, jako pierwszy otworzył spadochron. Następnie na wysokości 1 200 metrów spadochron otworzył Tomasz Witkowski, a ostatni, na wysokości 1 000 metrów swój spadochron otworzył Arkadiusz Majewski, który jako najbardziej doświadczony skoczek wybrał miejsce do lądowania. Po upływie około godziny od wylądowania skoczków, na ziemi bezpiecznie „usiadł” balon sterowany przez Dariusza Brzozowskiego oraz drugiego pilota Włodzimierza Klóska. Misja Polska Stratosfera zakończyła się pełnym sukcesem.

Przygotowania do rekordowego skoku trwały od ponad 2 lat, w tym czasie członkowie misji wraz z ekspertami różnych dziedzin nauki i techniki przystosowywali balon, aparaturę tlenową, wysokościomierze oraz spadochrony do pracy w skrajnych warunkach. Piloci i skoczkowie brali udział w wielu treningach i testach, m.in. w komorze niskich ciśnień, komorze niskich temperatur oraz w tunelu aerodynamicznym.
Źródło: Termo Organika
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: