„Między ortodoksją a kreacją. Dialog konserwatorsko-architektoniczny” to jedno z najważniejszych wydarzeń, na stałe wpisanych w konferencyjny kalendarz architektów, konserwatorów zabytków, prawników, inwestorów, deweloperów i specjalistów ściśle związanych z branżą budowlaną. W tym roku, między 22 a 23 października, Muzeum Etnograficzne w Warszawie stało się platformą wymiany myśli, fuzji poglądów i istotnych dyskusji dotyczących kondycji polskiej architektury oraz aktualnej tematyki rewitalizacyjnej.

Program konferencji podzielono na dwie strefy tematyczne: najciekawsze projekty oraz realizacje i adaptacje konserwatorskie. Architektura w ścisłej strefie konserwatorskiej 2011 – 2014 – to temat środowych wykładów i prelekcji. Czwartek poświęcono na wprowadzenie do dyskusji: Rewitalizacja – doświadczenia i nowe otwarcie oraz omówienie propozycji zmian legislacyjnych do ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Wśród poruszanych przez prelegentów tematów znalazły się między innymi case studies najciekawszych projektów i adaptacji konserwatorskich - Placu Trzech Krzyży, Sejmu RP, Alei Kwiatowej w Szczecinie, Muzeum Miejskiego w Żorach i wielu innych, a także problematyczne podejście do rewitalizacji jako strategii rozwoju urbanistycznego, nowelizacji prawa budowlanego czy ochrony dziedzictwa narodowego i kultury współczesnej.
Patronat honorowy nad konferencją, podobnie jak w latach ubiegłych, objęli: Generalny Konserwator Zabytków, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Marszałek Województwa Mazowieckiego i Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.

To już szósta odsłona konferencji „Między ortodoksją a kreacją. Dialog konserwatorsko-architektoniczny”, która rokrocznie cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem branży.
Źródło: Sopro
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: