Baumit Klinker S na wrocławskim nabrzeżu

Podziel się:
Modernizacja Wrocławskiego Węzła Wodnego realizowana jest w ramach wartego łącznie ponad 2,5 mld złotych Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry, będącego najrozleglejszą obecnie inwestycją hydrotechniczną w Polsce. Zapewni ona bezpieczeństwo prawie 2,5 mln mieszkańców w 3 województwach: śląskim, opolskim i dolnośląskim. Wśród wielu budowanych i remontowanych obiektów znajdują się także zabytkowe Śluzy Rędzin, położone we Wrocławiu w sąsiedztwie spektakularnego Mostu Rędzińskiego. Przy ich modernizacji wykonawcy zaufali firmie Baumit, wykonując klinkierowe powierzchnie przy użyciu trasowanej zaprawy Baumit Klinker S.

 Fot.Baumit Fot.Baumit Osuszone kanały, rozebrane skarpy na nabrzeżach, kilometry geowłókniny i kamieni ułożone na wałach przeciwpowodziowych. Modernizacja Wrocławskiego Węzła Wodnego prowadzona jest na wielką skalę. Dzięki temu, po zakończeniu prac, przepustowość wrocławskiego koryta Odry wzrośnie z 2400m³ do około 3100m³. W połączeniu z budowanym w Raciborzu polderem zalewowym pomoże to miastu w dużym stopniu zapobiec skutkom niszczycielskich powodzi, nawet o takich rozmiarach, jak kataklizm z 1997 roku.

Śluzy Rędzin są obok Jazu Rędzińskiego częścią jednego z głównych stopni wodnych na terenie Wrocławia. Budowana w latach 1913-1934 infrastruktura utworzyła sztuczną wyspę, na której w latach 2008-2011 roku stanął najwyższy w Polsce, liczący 122m pylon mostu, będącego częścią Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. W tym niezwykłym miejscu malowniczy szlak transportu wodnego przecina się teraz z imponującą, sześciopasmową arterią.

Fot. BaumitFot. Baumit Rozpoczęte w ostatnim czasie prace nad przebudową ponad 200-metrowych śluz mają na celu poprawę ogólnego stanu technicznego i doposażenie w dodatkowe zamknięcia eksploatacyjne, a także gruntowną renowację obydwu szerokich na 12 metrów komór, przy zachowaniu dotychczasowego stylu architektonicznego. Obiekty otrzymają nowe budowle wlotowe, zdolne przepuszczać do 350 metrów sześciennych wody na sekundę. Zastosowane wykończenia z cegły klinkierowej wykonane zostały przy pomocy zaprawy murarskiej z trasem Baumit Klinker S i w efektowny sposób pomagają przywrócić budowlom dawny blask.

Użyta zaprawa dobrana została ze względu na odpowiednie właściwości techniczne. Bazująca na cemencie i odpowiednio dobranych piaskach murarskich mieszanka Baumit Klinker S posiada wysoką klasę wytrzymałości na ściskanie M10. Zaprawa może być stosowana do wykonywania muru licowego z klinkieru o niskiej nasiąkliwości od 3 do 8%, zarówno zewnętrznego jak i wewnętrznego. Receptura wzbogacona została także w tras – minerał pochodzenia wulkanicznego, który zmniejsza niebezpieczeństwo powstawania wykwitów wapiennych i przebarwień na murach. Dzieje się tak za sprawą wspierania przez tras procesu wiązania wolnego wapna w gotowym materiale. Mrozoodporna zaprawa Baumit Klinker S stworzona została z myślą o murowaniu z jednoczesnym fugowaniem różnego rodzaju murów z cegły klinkierowej.

Zastosowanie materiału najwyższej jakości w realizowanej na zabytkowych wrocławskich śluzach inwestycji pomoże tym strategicznym budowlom przez długie lata niezawodnie spełniać swoje zadania, jednocześnie ciesząc oczy mieszkańców miasta i wszystkich żeglujących po odrzańskich wodach.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
#czytelnia #baumit

Więcej tematów: