Grzyby powodują destrukcję drewna. Szczególny wpływ na degradację elementów budynku mają grzyby pleśniowe, które rozwijają się na powierzchni ścian oraz pod podłogą powodując zgniliznę pleśniową i murszenie drewna. Mają szkodliwy wpływ nie tylko na elementy budowli, ale również na nasze zdrowie.

Grzyb domowy właściwy – Stroczek domowy (Serpula lacrymans)
Grzybnia: przypomina watę z żółtymi bądź czerwonymi plamami, tworząc sznury do grubości nawet do 6 mm. W stanie suchym łamią się z trzaskiem, a przy spaleniu wydzielają zapach charakterystyczny do zapachu palonego rogu.
Owocnik
Źółty lub czerwonobrązowy z białym dorośniętym obrzeżem, grubość 1-2 cm. W początkowej fazie łatwo ulega usunięciu, tworzyć liczne brązowe zarodniki bardzo dobrze widoczne w pomieszczeniach.

Wygląd zaatakowanego drewna
Charakterystyczne cechy: rysy z dużymi poprzecznymi spękaniami drewna i brązowym przebarwieniem, pęknięcia lakieru, poza tym uskoki i garby, atakowane jest szczególnie drewno drzew iglastych, ale również liściaste nie jest bezpieczne.

Grzyb domowy biały/Poskórnica biała (Anfrodia vaillantii)
Grzybnia: koloru białego, watowata, tworząca puszysty nalot występujący w skupiskach. Sznury białe i puszyste.
Owocnik
Białe powłoczki, przytwierdzone do drewna.

Wygląd zaatakowanego drewna
Cechy charakterystyczne : zgnilizna brunatna ze spękaniem „kostkowym”. Z reguły atakowane jest tylko drewno drzew iglastych.

Grzyb piwniczny/Gnilica mózgowata (Coniophora puteana)
Grzybnia: w formie nalotów i skupień, najpierw biała, późniejszaro-brązowa do czarno-brązowej, stara grzybnia jest prawie czarna. Sznury cienkie i nitkowate, rozwijają się tworząc delikatną siateczkę.
Owocnik
Początkowo jest biały później oliwkowobrunatny z białymi krawędziami, przechodzącymi w cienką, pajęczynowatą grzybnię. Kształt owocnika okrągławy lub wydłużony o mięsistej, skórzastej powierzchni.

Wygląd zaatakowanego drewna:
Cechy charakterystyczne : wywołuje brunatną zgniliznę, połączona z reguły ze spękaniem drewna w formie drobnej kostki.

Niszczyca (Gloeophyllum)
Grzybnia: brak grzybni powierzchniowej.
Owocnik
W kształcie półkoli lub podłużny. Często wychodzący z pęknięć i szczelin. Kolor żółty, brunatny, ciemnobrązowy.

Wygląd zaatakowanego drewna:
Cechy charakterystyczne: drewno na początku przebarwione na kolor żółty do brązowego, później staje się czerwonobrązowe, rozpad rocznegoprzyrostu słojów, małe poprzeczne spękania drewna.

Brunatny rozkład drewna/ Zgnilizna modra (organizmy wywołujące: Ascomyceten, Fungi imperfecti)
Atakowane jest silnie zawilgocone drewno, w ścianach komórek powstają mikroskopijne jamy.
Wygląd zaatakowanego drewna:
Charakterystyczne cechy: miękka powierzchnia drewna, atakowane jest zarówno drewno iglaste jak i liściaste.
Grzyby wywołujące zgniliznę brunatną, np. workowce Ascomyceten i Fungi imperfecti
Zarodniki zgnilizny brunatnej występują na szczególnie silnie zawilgoconych elementach budowlanych i na drewnie stosowanym na otwartej przestrzeni, wbudowywanym w kontakcie z gruntem.
Cechy charaterystyczne:
Bardzo miękka powierzchnia, momentami sprawiająca wrażenie „sera”. W zaawansowanym stadium bardzo drobna kostka, na przekroju bardzo wyraźnie zaznaczone strefy drewna młodego i starego, lub nienaturalny przełom o krótkich włóknach.
Sinizna (Ascomyceten)
Szarawe przebarwienie spowodowane w drewnie przez ciemne strzępki; najczęściej w promieniach rdzenia.
Powoduje zwiększone chłonięcie wilgoci. Powłoki lakiernicze mogą zostać zniszczone. Atakowane są przede wszystkim drzewa iglaste, najczęściej sosna.
![]() | ![]() |

Ekspansywny grzyb domowy (Donkioporia expansa)
Ekspansywny grzyb domowy tworzy w szczelinach, pustych przestrzeniach grzybnie w postaci mat w kolorze
żółtym do brązowego, pokryte częściowo ciemnymi kroplami. Grzybnie w postaci powrozów nie wykształcają się.
Owocnik
Owocnik: Grzyb ten może tworzyć owocniki o wielkości do m2. Składają się one z warstwy o grubości kilku centymetrów zabarwionej na kolor
ochry do szarobrązowej (częściowo kilkupokładowej). W stanie świeżym owocnia jest włóknisto-elastyczna, a z czasem staje się twarda podobna do korka.

Wygląd zaatakowanego drewna:
Charakterystyczne cechy: Drewno wykazuje intensywną białą zgniliznę (rozpad w białe włókna). Atakowane jest przede wszystkim drewno dębowe, ataki zdarzają się jednak również na gatunkach iglastych (świerk, sosna).
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: