Łazienka jest tym pomieszczeniem, w którym ryzyko zawilgocenia jest największe. Słaba wentylacja i niewłaściwe ogrzewanie mogą prowadzić do zagrzybienia i pojawienia się pleśni. Na szczególne niebezpieczeństwo narażone są wszelkie spoiny na styku urządzeń sanitarnych i ścian. Aby uchronić się przed wilgocią, należy zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie.

Krok 1 – narzędzia
Wybierając silikon, sprawdźmy, jakie są zalecenia jego stosowania. Aby uszczelnić przestrzenie w łazience, powinniśmy korzystać z produktu dedykowanego pomieszczeniom sanitarnym i cechującego się dobrą przyczepnością do różnych materiałów o gładkich powierzchniach – ceramiki, porcelany, elementów szkliwionych, glazurowanych i emaliowanych. Warto też, by silikon posiadał też właściwości chroniące fugę przed rozwojem pleśni i grzybów. Aby móc precyzyjnie nakładać preparat i poprawnie wyprofilować spoiny – tak, by uniknąć pozostawania w spoinie zastoin wody, ponieważ pod ich wpływem następuje wypłukiwanie środka przeciwpleśniowego – pożądane jest zaopatrzenie się w pistolet do silikonu, który ułatwi odpowiednie dozowanie preparatu.
![]() | ![]() |
Krok 2 – przygotowanie miejsc
Przed aplikacją preparatu należy odpowiednio przygotować podłoże. Musi być ono dokładnie oczyszczone, wysuszone i odtłuszczone. Pozwoli to wyeliminować ryzyko odklejania się fugi. Z obu stron szczeliny mocujemy taśmę maskującą, która uchroni płytki lub sanitariaty przed zabrudzeniem. Jakikolwiek nadmiar silikonu usuwamy np. specjalnym preparatem. Absolutnie niewskazane jest korzystanie z ostrych narzędzi.
![]() | ![]() |
Krok 3 – aplikacja silikonu
Pierwszą czynnością jest przycięcie noska kartusza pod kątem 45° na szerokość odpowiadającą wielkości spoiny. Następnie mocujemy tubkę w pistolecie i aplikujemy preparat równomiernym, ciągłym ruchem. Ważne jest, by nie pozostawić wolnej przestrzeni. Kiedy już szczelina wypełniona jest silikonem, przystępujemy do wygładzania fugi. Używamy do tego szpachelki. Pamiętajmy, że dobrze nałożona spoina nie powinna być zbyt gruba. Musi mieć też taki kształt, by woda po niej spływała z łatwością.

(E)
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: