W sercu Europy, na łączącym Czechy, Niemcy i Polskę trójkątnym obszarze pogranicza Czech, Łużyc i Śląska do dziś istnieje w znacznej części w pełni funkcjonująca architektura, tworząca krainę domów przysłupowych.

Konstrukcje przysłupowe stanowią optymalne rozwiązanie, w którym lokalnie dostępne materiały budowlane dopasowywane są do potrzeb funkcjonalnych. W domu przysłupowym różne rodzaje konstrukcji budowlanych, zazwyczaj występujące oddzielnie, zostały połączone w jednym typie budowli:
- izba zrębowa z grubych bali,
- murowana sień i część parterowa przeznaczona na warsztat lub zagrody dla zwierząt,
- spoczywająca na słupach górna kondygnacja wykonana w technice szachulcowej lub zrębowej.
Dziś liczbę domów przysłupowych szacuje się na ponad 20.000.Po II wojnie światowej było ich jednak prawie dwukrotnie więcej. Do połowy lat 90-tych XX. wieku kulturowym bogactwem krajobrazu tworzonego przez ten ludowy sposób budowania domów interesowały się pojedyncze osoby. Wiele domów przysłupowych padło ofiarą naturalnych katastrof, jak choćby wskutek powodzi na Nysie, która kilka lat temu spustoszyła Bogatynię. Więcej domów zostało jednak po prostu zburzonych.

Smocza chata
Historia „Smoczej Chaty” - domu tkaczy jedwabiu sięga 1820 roku. W domu na parterze po prawej stronie znajdowały się trzy izby mieszkalne, po lewej stronie obora, a za nią stodoła. Prace remontowe zaczęły się cztery lata temu i zakładały całkowitą przebudowę wnętrza. Dom położony we wsi Gajówka, na Podgórzu Izerskim pełni obecnie funkcję gospodarstwa agroturystycznego. Inwestorem i jednocześnie wykonawcą prac renowacyjnych są obecni właściciele Chaty Państwo Mołodowscy.
Drewno konstrukcyjne oraz szkielet szachulca zostały zaimpregnowane lazurą ochronną do drewna HK-Lasur. Lazura pełni jednocześnie funkcje dekoracyjne i ochronne, zabezpieczając drewno przed wilgocią, sinizną, zgnilizną, pleśniami i glonami, a także przed promieniowaniem UV i żerowaniem os. Do wzmocnienia osłabionego drewna użyto żywicy PU-Holzverfestigung. Od wewnątrz drewniane ściany domu pomalowano olejowoskiem Hartwachs-Öl, którym również pokryto powierzchnię schodów.

Wypełnienia konstrukcji szachulców zostały wykonane termoizolacyjnym tynkiem Wärme-Dämmputz. – co zostało wcześniej sprawdzone na kilku obiektach o konstrukcji szkieletowej w okolicznych miejscowościach. Ten lekki tynk z wypełniaczem styropianowym przynosi wyraźne oszczędności energii. Obniżone zostają koszty ogrzewania i zmniejsza się obciążenie środowiska.
– Mieliśmy problemy z ociepleniem domu - wspomina właściciel, pan Mołodowski. – Chcieliśmy zachować oryginalny wygląd domu przysłupowego nie zasłaniając belek. Produkt firmy Remmers okazał się najlepszym rozwiązaniem, zdał egzamin w stu procentach!. To bardzo dobry, godny polecenia materiał.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: