Na powierzchni tarasów i balkonów nieustannie powstają naprężenia, wywołane różną rozszerzalnością cieplną okładziny i podłoża. Obszary zewnętrzne okładziny narażone są również na oddziaływanie wysokich obciążeń, powodowanych m.in. przez warunki atmosferyczne. Prawidłowe zastosowanie wysokiej jakości uszczelnień w połączeniu z wysokoplastycznymi, cementowymi zaprawami klejowymi i profilami systemowymi Sopro ustrzeże nas przed usterkami i związanymi z nimi niedogodnościami.

Prace okładzinowe w obszarach zewnętrznych na balkonach i tarasach należy rozpocząć od wykonania nośnego podłoża w postaci płyty betonowej lub jastrychu, bądź przygotowania już istniejącego podłoża poprzez usunięcie warstw mogących obniżyć przyczepność wszystkich następnie nakładanych materiałów. Brak dokładności może skutkować łuszczącym się betonem, odspojeniami szpachli wyrównawczej, a nawet oderwaniem hydroizolacji z warstwą słabego podłoża. Do tych prac wykonawcy najczęściej stosują oczyszczanie metodami mechanicznymi. Następnie musimy zadbać o odpowiednie ukształtowanie spadku podłoża, rozpoczynając od najniższego poziomu i układając kolejne warstwy w równomiernych grubościach. Nie można realizować samego spadku płytek wyłącznie zaprawą klejącą na krzywym podłożu. Do wyrównania i wyprofilowania podłoża warto użyć szpachli wyrównawczej i renowacyjnej Sopro RAM 3 454. Prawidłowo wykonane spadki eliminują powstawanie w zagłębieniach zastoisk wody, powodujących szkody w okładzinie, zarówno pod wpływem zamarzania, jak i wysokich temperatur.
![]() | ![]() |
Bardzo powszechnym błędem podczas prac na balkonach i tarasach jest brak wykonania hydroizolacji pod okładziną, zabezpieczającej płytę przed przesiąkaniem wody i wypłukiwaniem składników betonu oraz przed skutkami cykli zamarzania. Po związaniu tworzy ona szczelną i elastyczną warstwę, stanowiąc swojego rodzaju „amortyzator”, przenoszący naprężenia między okładziną a podłożem. Do wykonania hydroizolacji znakomicie sprawdzają się następujące zaprawy uszczelniające: Sopro DSF 523, Sopro DSF 423 i Sopro TDS 823. Drugim, równie często popełnianym błędem jest wykończenie strony czołowej płytkami. Gdy opierają się one na obróbce, odkształcająca się blacha podnosi je i ścina z kleju. Przy zaspoinowaniu fugą cementową może dojść do podrywania pierwszego rzędu płytek poziomych, a jeśli użyjemy silikonu utrudnimy wydostawanie się wilgoci. Prostym i sprawdzonym sposobem wykończenia zewnętrznych krawędzi jest sięgnięcie po systemowe profile tarasowo-balkonowe Sopro PT, jednocześnie estetycznie maskujące przednią stronę płyty tarasu. Lepiej unikać nietrwałych i nieekonomicznych obróbek blacharskich, wykonywanych na budowie. Szybko ulegają korozji, a zamocowane pod płytą powodują wciekanie do niej wody przy każdym deszczu.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: