Gruntowny remont Empire State Building zakładał nie tylko ochronę unikalnego pomnika architektury, ale również znaczne podniesienie ekonomicznej oraz ekologicznej jakości budynku. Aby zredukować wpływ wieżowca na środowisko, za jeden z celów projektu renowacji ustanowiono m.in. redukcję zużycia energii o 38%.

Najbardziej zielony budynek w Nowym Jorku
Empire State Building został wybudowany na przełomie lat 1930-31 i jest obecnie jednym z najczęściej odwiedzanych wieżowców w Nowym Jorku - szacuje się, że co roku przyciąga około 4 miliony turystów. To pomnik architektury na światowym poziomie, w związku z czym wymaga szczególnej ochrony. Tylko w przeciągu ostatnich kilku lat na jego renowację przeznaczono około pół miliarda dolarów, dzięki czemu stał się najbardziej przyjaznym środowisku budynkiem w Nowym Jorku.
Zakład produkcyjny na budowie
W Empire State Building znajduję się łącznie 6,5 tysiąca okien, które wymagały odnowienia.
Proces renowacji uproszczono poprzez stworzenie "mini" zakładu produkcyjny na 5. piętrze budynku, gdzie okna były czyszczone i uszczelniane materiałami Sikaglaze IG-4429 HM oraz Sikasil-200 MJS, tak aby mogły spełniać standardy XXI wieku. Podczas całej renowacji ponownie użyto 95% z 472 ton szkła znajdującego się w budynku. Szacuje się, że dzięki recyklingowi szkła udało się zaoszczędzić na zużyciu energii około 400 tysięcy CHF.
Renowacja gzymsu, tarasów, licówek, szybów windowych
Podczas prac na Empire State Building dokonano również renowacji gzymsów, tarasów na dachu oraz licówek, które zabezpieczono przed wodą za pomocą systemu hydroizolacyjnego Sikalastic Roof-Pro-621. Z kolei wewnętrzne ściany szybów wind zabezpieczono zaprawą naprawczą SikaTop-123.
Sika dostawcą zarówno materiałów, jak i wsparcia technicznego
Materiały oraz rozwiązania systemowe zastosowane przy renowacji Empire State Building pochodzą od jednego dostawcy, co udowadnia że Sika jest w stanie sprostać wymaganiom nawet tak dużych projektów renowacyjnych.
Źródło: Sika Poland
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: