Mineralne wyprawy tynkarskie są powszechnie stosowanym produktem przy wykańczaniu elewacji budynków. O ich popularności decyduje zarówno atrakcyjna cena, jak i bardzo dobre właściwości ochronne i dekoracyjne. Tynki mineralne, w których spoiwem jest cement, cechuje bardzo dobra trwałość powłoki o wysokiej paroprzepuszczalności i znakomitej odporności na wpływ środowiska i zmiennych warunków atmosferycznych



Przyspieszone sezonowanie
Aby przyspieszyć proces sezonowania, a tym samym skrócić czas konieczny do ostatecznego wykończenia elewacji, można zastosować specjalny preparat – tzw. podkład odcinający. Środek taki z jednej strony umożliwia wcześniejszą aplikację farby, z drugiej – ugruntowuje i poprawia trwałość tynku. Jego zastosowanie eliminuje ryzyko pojawienia się problemów wynikających ze zbyt szybkiego położenia farby na powierzchnię o zbyt dużej jeszcze wilgotności i zbyt silnej zasadowości. Grunt taki (np. Bloker Koncentrat Dekoral Professional) umożliwia malowanie tynku mineralnego tuż po jego wyschnięciu. Dzieje się tak dlatego, że preparat wnika głęboko w strukturę podłoża i blokuje transport wody. W efekcie gwarantuje to hydrofobizację powierzchni i chroni ją przed wykwitami solnymi.
Elewacja wykończona tynkiem mineralnym pozbawionym warstwy gruntu jest zdecydowanie mniej odporna na działanie czynników atmosferycznych, co przekłada się na niższą trwałość powłoki. Grunt aplikujemy na suche, czyste, przyczepne i niechłonne podłoże. W przypadku świeżych tynków mineralnych rekomendowane jest nałożenie dwóch warstw gruntu. Dopiero tak przygotowane podłoże można malować farbami elewacyjnymi.
Źródło: Dekoral
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: