20 - 24 maja w Międzyzdrojach odbyła się kolejna odsłona największej konferencji naukowo – technicznej, będącej forum wymiany poglądów i doświadczeń naukowców, inwestorów, projektantów, wykonawców oraz producentów technologii budowlanych. Sponsorem głównym konferencji „Awarie Budowlane” była spółka Megachemie Research&Technologies.

„Zastosowanie nowoczesnych technologii wzmacniania obiektów przemysłowych na przykładzie wzmocnienia płaszcza chłodni kominowej nr 1 w EDF Rybnik SA” to tytuł referatu zaprezentowanego przez Jarosława Mazura, prezesa spółki MEGACHEMIE Research&Technologies. Przedmiotem referatu była realizacja polegająca na naprawie i wzmocnieniu żelbetowego komina wywiewnego chłodni kominowej nr 1 w EDF Rybnik SA (Elektrownia Rybnik SA). Obiekt został wykonany w latach 70-tych XX wieku z dużymi odchyłkami od założonej geometrii, które wywołały pojawienie się w powłoce znacznych momentów zginających. Ze względu na liczne odchyłki od założonej geometrii oraz postępującą degradację konstrukcji, stan obiektu mógł być poddany dwóm scenariuszom. Pierwszy z nich zakładał wyburzenie chłodni, natomiast drugi generalny remont, z uwzględnioną iniekcją wszystkich zarysowań oraz zastosowaniem dodatkowego zbrojenia taśmami z włókien węglowych we wszystkich strefach, gdzie odchyłki geometryczne mogły spowodować rysy, zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej powierzchni chłodni. Ponadto prace miały obejmować wymianę betonu natryskowego w miejscach, w których jest on odspojony od konstrukcji, a także wykonanie kompleksowych zabezpieczeń powierzchniowych (powłoki ochronnej) na wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni płaszcza. Dalsza eksploatacja obiektu była możliwa jedynie pod warunkiem wykonania niezbędnych napraw i wzmocnień.

Ponad 500 uczestników branżowego spotkania, blisko 130 nadesłanych referatów oraz bogaty program merytoryczny świadczą o zainteresowaniu problematyką awarii i katastrof budowlanych. Konferencja jest organizowana przez Wydział Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz Szczeciński Oddział PZITB przy wsparciu Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie. Wydarzenie odbywa się pod patronatem merytorycznym Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN i Komitetu Nauki Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Honorowy patronat nad konferencją objęło Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Wojewoda i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz Prezydent Miasta Szczecina.
Źródło: MEGACHEMIE
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: