Wielu próbowało bezskutecznie walczyć z zapachem i szkodliwością Xylamitu, którym w latach 60-tych powszechnie impregnowano niemalże każdy przedmiot z drewna, a szczególnie konstrukcje budynków.

Wychodząc naprzeciw temu problemowi, 4 lata temu w Spektrochemie rozpoczęto prace badawcze, w których badano próbki przesyłane przez posiadaczy tego szkodliwego problemu. W wyniku tych badań opracowano zestaw materiałów, które neutralizują Xylamit jednocześnie zabezpieczając przed emisją zapachu z głębszych warstw drewna.
Zwykłe pomalowanie pokostem, pierwszym lepszym lakierem czy farbą nie wystarcza. Takie zabezpieczenie przestaje już „dawać sobie radę z problemem” już po kilku miesiącach i zapach wraz ze szkodliwością powraca – mówi Artur Pałasz, dyrektor Spektrochemu, autor opracowanej technologii.
Nie chodzi o zakiszenie drewna pod powłoką lakieru, lecz o zneutralizowanie, trwałą impregnację, a także tylko częściowe zamknięcie porów drewna. Stąd opracowany zestaw składający się ze specjalnego lakieru i farby dyspersyjnej, która umożliwia transport par wodnej, ale nie pozostałości po Xylamicie – dodaje Artur Pałasz.
Wykonanie zabezpieczenia zgodnie z zaleceniami gwarantuje zanik zapachu, a tym samym i szkodliwości uwalnianego Xylamitu.
Zestaw do zabezpieczania Xylamit STOP składa się z:
- impregnatu neutralizującego
- lakieru zabezpieczającego
- specjalnej farby dyspersyjnej
Jakość produkcji nadzoruje Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Farb, Klejów i Polimerów SPEKTROCHEM w Tarnobrzegu
Produkcja: Zakład Doświadczalny Farb i Lakierów
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: