Firma Astex – Puczyńscy TYNKI KLEJE FARBY, w związku z przeprowadzaną analizą rynku, badaniami ankietowymi, i zapotrzebowaniem klientów, wprowadza na rynek dwa nowe kleje do systemu ociepleń ASTEX-TERM.

Styro-lux Biały na bazie białego piasku szklarskiego i cementu białego klasy 52,5 R
Styro-lux Biały Standard na bazie szarego piasku kwarcowego i cementu białego klasy 52,5 R
Obie wersje kleju są też dostępne z dodatkiem włókna polipropylenowego 6 mm
ZASTOSOWANIE:
Zaprawę klejowo-szpachlową stosuje się do klejenia płyt styropianowych i układania siatki zbrojeniowej w systemie dociepleń budynków pod różne rodzaje tynków dekoracyjnych. Zaprawa nadaje się do wypełniania i szpachlowania ubytków ustabilizowanego podłoża, jak i również na wyrównywanie powierzchni np. pod przyklejanie płytek ceramicznych. Może być stosowana wewnątrz i na zewnątrz budynków.

WŁAŚCIWOŚCI:
Zaprawa klejowo-szpachlowa jest suchą zaprawą mineralną opartą na bazie cementu białego klasy 52,5 R i białego oczyszczonego piasku szklarskiego przy Styro-lux Biały lub na bazie szarego piasku kwarcowego przy Styro-lux Biały STANDARD. Zwiększona przyczepność i elastyczność oraz specjalnie dobrane kruszywo, stanowi o jej szczególnej przydatności w systemie dociepleń budynków.
PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA:
Podłożem, na którym stosuje się uniwersalną zaprawę klejową może być beton wszystkich klas, gazobeton, surowy mur z cegły lub bloczków z betonu lekkiego oraz stary stabilny tynk. Podłoże powinno być mocne i czyste. Pozostałości starych farb, tłuszczów, mchów itp. należy usunąć. Większe nierówności i wgłębienia należy wypełnić szpachlówką. Zniszczone i słabo przylegające tynki należy usunąć. Podłoże pylące i nadmiernie chłonne zagruntować preparatem gruntującym UNI-ASTEX.
PRZYGOTOWANIE ZAPRAWY:
Zaprawę przygotowuje się przez wsypanie do wody i wymieszanie ręczne lub mechaniczne, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Proporcje mieszanki: 25 kg zaprawy (1 worek) na ok. 5,5 L wody. Zaprawa klejowa nadaje się do pracy po upływie 10 minut i po powtórnym wymieszaniu, a zachowuje swoje właściwości przez 4 godziny. Wyższe temperatury skracają, natomiast niższe wydłużają czas gotowości zaprawy do pracy.

KLEJENIE PŁYT STYROPIANOWYCH I UKŁADANIE SIATKI ZBROJENIOWEJ:
Zaprawę klejową nakłada się na wewnętrzną stronę płyty za pomocą kielni, nakładając ją pasami na obwodzie i około 8 placków (w zależności od wielkości płyty) wewnątrz powierzchni płyty (ilość zaprawy klejowej na płycie po dociśnięciu do ściany musi zajmować 40% - 60% jej powierzchni). Po przyklejeniu płyt styropianowych po upływie 3 dni (po związaniu zaprawy klejowej) przystępujemy do mocowania kołkami rozprężnymi z tworzywa sztucznego. Ilość kołków powinna wynosić 4szt./m². Powierzchnia płyt styropianowych przed wykonaniem na nich warstwy zbrojnej z siatki powinna być równa, czysta, stabilna i odpylona o ile płyty po przyklejeniu były szlifowane. Aby ułożyć siatkę zbrojeniową nakłada się zaprawę pacą ząbkowaną 10/12,następnie układa siatkę zbrojeniową w pionowych pasach i wyrównuje powierzchnię na gładko. Grubość warstw zbrojenia musi wynosić minimum 3 mm, siatka musi znajdować się w zewnętrznej części zaprawy klejowej tak żeby była niewidoczna. Siatkę należy zatapiać pionowo z zachowaniem zakładów 10 cm i zaszpachlować na gładko. Po wyschnięciu zaprawy (ok. 14 dni w zależności od warunków atmosferycznych) można nakładać tynk zewnętrzny.
ZUŻYCIE:
Klejenie płyt styropianowych ok. 3 ÷ 4 kg na 1m²,
układanie siatki ok. 3 ÷ 4 kg na 1m²
PRZECHOWYWANIE KLEJU:
Zaprawę klejową należy przechowywać w szczelnie zamkniętych workach, w suchych pomieszczeniach.
Okres przechowywania zaprawy wynosi 12 miesięcy.
Źródło Astex-Puczyńscy Tynki Kleje Farby
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: