Instytut Techniki Budowlanej (ITB) na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu (PSPS) zrealizował pierwszy w historii projekt badawczy obejmujący analizę archiwalnych danych dotyczących styropianu zebranych w bazie Instytutu, uzupełnionych o wyniki badań próbek wyrobów EPS produkowanych obecnie. Przedmiotem badania była współzależność między gęstością styropianu a jego kluczowymi parametrami użytkowymi: współczynnikiem przewodzenia ciepła i wytrzymałością na ściskanie.

Wykonane w ITB badania laboratoryjne oraz analizy statystyczne potwierdzają występowanie zależności pomiędzy gęstością styropianu a najistotniejszymi dla jakości wyrobu cechami deklarowanymi przez jego producentów: współczynnikiem przewodzenia ciepła – lambda, oraz naprężeniami ściskającymi – CS (10). Potwierdzono w ten sposób możliwość i zasadność wykorzystywania testów gęstości płyt styropianowych do prognozowania zgodności deklarowanych poziomów tych dwóch parametrów.

Kamil Kiejna zwraca uwagę, że jeśli waga wybranej paczki jest zgodna z sugerowaną, można z dużym prawdopodobieństwem oczekiwać zgodności parametrów izolacyjnych i wytrzymałościowych z deklaracją producenta. – Pewność dają oczywiście jedynie pełne badania laboratoryjne, ale dla przeciętnego konsumenta samo zważenie styropianu może być bardzo pomocne do dokonania właściwego wyboru – wyjaśnia.
Tabela minimalnych gęstości odmian styropianu dostępnych na polskim rynku jest zamieszczona na stronie www.gwarantowanystyropian.pl.

Producenci styropianu, którzy przystąpili do Programu „Gwarantowany Styropian”, zobowiązują się do zamieszczania informacji o minimalnej wadze danej odmiany styropianu bezpośrednio na opakowaniach swoich wyrobów, co ma ułatwić badanie ich jakości konsumentom. Wyroby oznakowane dodatkową tabelą zawierającą najważniejsze cechy deklarowane oraz sugerowaną minimalną gęstość danej odmiany styropianu są już dostępne na rynku. – To doskonały przykład tego, jak praktyczne zastosowanie wyników przeprowadzonych przez Instytut badań może przyczynić się do jeszcze pełniejszej realizacji i ochrony interesów konsumentów, co jest podstawowym celem Programu. Mamy ponadto nadzieję, że raport ITB znajdzie uznanie w oczach organów nadzoru budowlanego i będzie pomocny w realizacji ich zadań – podsumowuje prezes PSPS.

Badania wyrobów ze styropianu EPS zlecone przez PSPS
1. Celem badań przeprowadzonych w ITB było ustalenie korelacji między gęstością pozorną styropianu EPS a naprężeniami ściskającymi przy 10% odkształceniu oraz współczynnikiem przewodzenia ciepła λ.
2. Badania przeprowadzono na anonimowych płytach styropianowych dostarczonych przez PSPS do laboratoriów ITB. W ustaleniu korelacji w zakresie współczynnika przewodzenia ciepła λ dodatkowo wykorzystano dotychczasowe wyniki badań ITB, przeprowadzone na wyrobach pobranych z rynku. W badaniach nie uwzględniono grafitowych płyt styropianowych. Zakres korelacji obejmuje występujące na rynku wyroby o bardzo niskiej gęstości, od około 9 kg/m3. Wyniki przedstawiają aktualny stan wiedzy wg badań przeprowadzonych w 2012 r.
3. Uzyskane korelacje pozwalają na wstępne, przybliżone oszacowanie wartości naprężeń ściskających przy 10% odkształceniu oraz współczynnika przewodzenia ciepła na podstawie gęstości styropianu EPS. Przeciętnie wraz ze zwiększaniem gęstości poprawiają się ww. właściwości płyt z EPS.
4. Minimalne wartości gęstości mogą być stosowane do wstępnej, szacunkowej oceny styropianu EPS na rynku w zakresie zgodności deklarowanych cech wyrobów.
5. Rozstrzygająca ocena jakości płyt EPS musi być jednak oparta na wynikach bezpośrednich badań ich poszczególnych właściwości.

Uczestnicy (styczeń 2013):
1. Albaterm Sp. z o.o.
2. AUSTROTHERM Sp. z o.o.
3. Przedsiębiorstwo Barda Sp. z o.o.
4. Dom-Styr Sp. j.
5. PPU Ekobud Sp. z o.o.
6. Zakład Produkcji Styropianu Eurotermika
7. FWS Fabryka Wyrobów Styropianowych Sp. z o.o.
8. Genderka Sp. z o.o.
9. ZBWMB Jan Gutkowski
10. Izolbet Sp. J.
11. Jantoń4J Sp. z o.o.
12. Knauf Industries Polska Sp. z o.o.
13. Neotherm Sp. j.
14. Neotherm Sp. z o.o.
15. NTB Sp. z o.o.
16. Paneltech Sp. z o.o.
17. PPUH Polstyr
18. Promax Sp. z o.o.
19. Styrokon Sp. z o.o.
20. Styropak Sp. z o.o.
21. Styropian Plus Sp. z o.o.
22. Wytwórnia Styropianu Styromap Sp. j.
23. Styropmin Sp. z o.o.
24. Styropoz Sp. z o.o.
25. Termex Sp. z o.o.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: