
Zagrożenia atmosferyczne:
- Woda i wilgoć
Zmiany zawartości wody w drewnie powodują, że drewno pęcznieje lub kurczy się. Powtarzający się proces, w szczególności, gdy przebiega szybko, może powodować pęknięcia, które niszczą walory estetyczne drewna i osłabiają jego strukturę. Jeżeli nie zostaną odpowiednio zabezpieczone, mogą stanowić miejsce ataku biokorozji. Wysoka zawartość wody w drewnie (> 20%) sprzyja rozwojowi grzybów atakujących drewno.
- Promieniowanie UV
Promieniowanie UV niszczy ligninę w drewnie. Lignina jest składnikiem łączącym komórki drewna i jej działanie można porównać do działania cementu w murze z cegieł. Niepołączone komórki drewna zaczynają się kruszyć, przez co osłabiają powierzchniowo jego strukturę. Drewno szarzeje, staje się bardziej porowate i podatne na niszczące działanie wody. Składniki chemiczne powstałe po rozkładzie ligniny stanowią również pożywkę dla grzybów.
- Temperatura
Wahania temperatury wpływają na wilgotność drewna, a tym samym na proces pęcznienia i kurczenia się, który może prowadzić do jego mechanicznych uszkodzeń.
Biologiczne zagrożenia drewna:
- Grzyby:
a) powodujące rozkład drewna
Niezabezpieczone i zawilgocone drewno stanowi doskonałą pożywkę dla grzybów powodujących jego rozkład. W zależności od ich gatunku proces ten będzie przebiegał w różnym tempie oraz objawiał się innym wyglądem korodowanego drewna. Jednak efekt końcowy będzie ten sam – element drewniany ulegnie całkowitemu zniszczeniu i będzie wymagał wymiany.
b) zmieniające właściwości estetyczne drewna (sinizna)
Nie wszystkie grzyby atakujące drewno prowadzą do jego rozkładu. Część z nich powoduje jedynie przebarwienia, tzw. siniznę drewna. Sinizna nie wpływa na wytrzymałość, ale mocno i trwale zmienia jego estetykę. Ponadto towarzyszące siniźnie wykwity powierzchniowe przebijają mechanicznie powłoki utworzone przez preparaty do ochrony i dekoracji drewna, zmieniając poziom zabezpieczenia i wygląd powierzchni drewnianej.
- Owady
Owady żerujące w drewnie atakują zarówno drewno suche, jak i wilgotne, stosowane wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Drążąc otwory, bardzo mocno osłabiają parametry fizyczne drewna, w skrajnych przypadkach wymuszając konieczność wymiany zniszczonego elementu.
Źródło: Sadolin.pl
Opr. S. Z.
Fot: Dulux
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: