Po co komu pocieniane płytki ceramiczne

Podziel się:

Kiedy mniej – więcej dziesięć lat lat temu jeden z czołowych producentów urządzeń dla przemysłu ceramicznego po raz pierwszy zaprezentował płyty ceramiczne o grubości zaledwie trzech milimetrów, prawdopodobnie nikt nie przypuszczał, że w stosunkowo krótkim czasie produkt ten zrobi oszałamiającą karierę.

Po co komu pocieniane płytki ceramiczneW pierwszym okresie po premierowej prezentacji technologii pocienianej ceramiki wydawało się, że nie zrobiła ona na nikim specjalnego wrażenia. Na szczęści producenci ceramiki nieustannie poszukują nowych rynków zbytu dla swoich wyrobów. Kilka lat temu jeden z kluczowych włoskich producentów płytek zaprezentował kolekcję dedykowaną dla przemysłu okrętowego. Cienka ( a więc i lekka) ceramika okazała się idealnym rozwiązaniem, pozwalającym projektować wygodne, komfortowe łazienki na liniowcach, czy luksusowych jachtach. Sukces cienkiej ceramiki w branży okrętowej sprawił, że w bardzo krótkim czasie niemal wszyscy liczący się producenci płytek rozszerzyli swoją ofertę właśnie o takie produkty.

Czasy mamy takie, że gdzie nie spojrzeć, widać ekologię. Właśnie ekologia jest, poza względami czysto praktycznymi, główną przyczyną dynamicznego wzrostu popytu na pocieniane płytki ceramiczne. Problematyka ochrony środowiska i surowców naturalnych sprawiła, że produkcja płytek pocienianych wydaje się dziś być czymś zupełnie naturalnym. Ich wytworzenie wymaga bowiem znacznie mniej surowca i nie powoduje tak dużego zużycia energii, jak w wypadku płytek o normalnej grubości. Ten ostatni aspekt przekłada się, rzecz jasna, na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Niemniej istotne dla środowiska jest także zmniejszenie ilości odpadów i zanieczyszczeń związanych z produkcją pocienianej ceramiki. Jeżeli jednak mamy wybierać między sprawdzonymi płytkami o standardowej grubości i stosunkowo nowym produktem pocienianym, automatycznie nasuwa się pytanie, czy płytka o grubości 3 mm będzie odpowiednio wytrzymała i odporna na uszkodzenia? Dzięki nieustannemu rozwojowi techniki i technologii oraz prowadzonym na bieżąco pracom badawczym, możliwa jest produkcja płytek ceramicznych o grubości od 3 mm, których wytrzymałość jedynie nieznacznie ustępuje produktom o standardowej grubości. Wielu producentów posiada dziś w swojej ofercie identycznie wyglądające płytki o różnej grubości, uzależnionej od ich praktycznego zastosowania ( np. płytka o standardowej grubości do układania na podłodze i jej identyczny, tyle że znacznie cieńszy odpowiednik do ułożenia na ścianie). Jest to rozwiązanie stosowane często przez włoskich producentów płytek wytwarzających swoje wyroby z jednego rodzaju masy – masy gresowej.

Po co komu pocieniane płytki ceramiczneZa upowszechnieniem stosowania pocienianej ceramiki, obok wspomnianych względów technicznych i środowiskowych, przemawiają także względy logistyczne. Należą do nich: mniejsza waga wyrobów, większa ich ilość w opakowaniu, na palecie, w ciężarówce, czy w kontenerze. Umożliwia to zmniejszenie powierzchni magazynowej i kosztów transportu. Cienką ceramikę znacznie łatwiej docinać, a poza tym idealnie nadaje się do stosowania na starej warstwie glazury lub terakoty. Omawiany rodzaj ceramiki idealnie sprawdza się także w przemyśle meblarskim, jako okładziny siedzisk, frontów szafek lub drzwi. Z powodzeniem można je także stosować na przykład na sufitach.

Opr: S. Z.

Źródło: Wokół Płytek Ceramicznych 4/2011
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
#czytelnia #lazienka #kuchnia #plytka

Więcej tematów: