GUS - Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2011 r.

Podziel się:

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2011 r., w porównaniu z poprzednim miesiącem, obniżyły się - po raz pierwszy od sierpnia ub. roku - o 0,4%. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miał w czerwcu spadek cen żywności (o 2,0%) oraz opłat w zakresie łączności (o 1,7%) i transportu (o 0,3%), co obniżyło wskaźnik odpowiednio o 0,45 pkt proc., 0,07 pkt proc. i 0,03 pkt proc. Podwyżki cen towarów i usług związanych z mieszkaniem (o 0,2%) podniosły ten wskaźnik o 0,05 pkt proc.

GUS - Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2011 r.

W II kwartale br., w stosunku do kwartału poprzedniego, ceny towarów i usług konsumpcyjnych były wyższe o 1,5% (w porównaniu do analogicznego okresu 2010 r. - o 4,6%). Wzrosły ceny odzieży
i obuwia (o 3,7%), żywności (o 2,8%), a także opłaty związane z transportem (o 2,7%). Obniżyły się natomiast opłaty w zakresie łączności
(o 1,3%).

Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w skali roku w czerwcu był niższy niż w maju br. (4,2% wobec 5,0%), lecz nadal znajdował się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5%). Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały podwyżki cen żywności (o 6,7%) oraz opłat związanych z mieszkaniem (o 5,1%), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,46 pkt proc. i 1,30 pkt proc. Spadek cen w zakresie łączności (o 3,6%) obniżył wskaźnik w tym okresie o 0,16 pkt proc.

GUS - Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2011 r.

Czerwiec to pierwszy miesiąc br. w którym obniżyły się ceny żywności (o 2,0%, wobec wzrostu o 1,3% w maju br.). Najbardziej potaniały warzywa (o 14,4%). Drugi z kolei miesiąc znacznie taniał cukier, za który w czerwcu br., płacono o 7,7% mniej niż w poprzednim miesiącu. W następstwie zmian cen skupu żywca, ceny mięsa obniżyły się przeciętnie o 0,6%, w tym drobiu -o 4,0%, mięsa wieprzowego - o 0,2%, przy wzroście cen mięsa wołowego - o 0,4%. Utrzymał się obserwowany od kwietnia br. spadek cen jaj, za które należało zapłacić o 0,3% mniej niż w maju br. W czerwcu br. odnotowano natomiast wzrost cen owoców (o 1,6%). Nadal drożały artykuły w grupie „tłuszcze roślinne", za które w czerwcu br. płacono przeciętnie o 1,1% więcej niż w poprzednim miesiącu. Czerwiec to kolejny miesiąc br., w którym konsumenci więcej płacili za przetwory młynarskie (o 0,8%), masło i ryż (po 0,6%), a także wędliny i ryby (po 0,5%). W czerwcu br. zanotowano wzrost cen napojów bezalkoholowych (o 0,6%), w tym kawy - o 1,4%, soków - o 0,8%, herbaty - o 0,5%, a wód mineralnych lub źródlanych - o 0,1%. Za wyroby tytoniowe należało zapłacić o 1,5% więcej niż w poprzednim miesiącu. W niewielkim stopniu podrożały napoje alkoholowe (o 0,1%).
W czerwcu br., w związku z początkiem wyprzedaży kolekcji sezonowej, ceny odzieży obniżyły się o 0,5%, a obuwia - o 0,2%.

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w czerwcu br. o 0,2%. Podrożało użytkowanie mieszkania (o 0,3%). Zanotowano wzrost opłat za usługi kanalizacyjne (o 0,5%) i zaopatrywanie w wodę (o 0,4%). W nieznacznym stopniu (o 0,1%) podniesiono opłaty za wywóz nieczystości (śmieci). Ceny nośników energii wzrosły przeciętnie o 0,1%, głównie w wyniku podwyższenia cen opału (o 0,3%) i energii cieplnej (o 0,1%). Droższe niż przed miesiącem były towary i usługi w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego (o 0,2%). Więcej niż w maju br. należało zapłacić za środki do prania i czyszczenia (o 0,5%) oraz meble i elementy meblarskie (o 0,3%). Tańszy był natomiast sprzęt gospodarstwa domowego (o 0,3%).
Czerwiec br. to kolejny miesiąc, w którym wzrosły opłaty związane ze zdrowiem (o 0,3%). Podniesiono ceny usług sanatoryjnych (o 1,3%). Droższe niż przed miesiącem były usługi stomatologiczne (o 0,4%), a także artykuły farmaceutyczne i usługi lekarskie (po 0,3%).
Ceny w zakresie transportu były niższe niż w maju br. o 0,3%. Po podwyżkach cen, które obserwowano od marca br., w czerwcu mniej płacono za paliwa do prywatnych środków transportu (o 0,9%). Obniżyły się ceny oleju napędowego - o 1,5%, gazu ciekłego - o 0,9% oraz benzyn silnikowych - 0,2%. Nieznacznie mniej niż w maju br. konsumenci płacili także za samochody osobowe (o 0,1%). Wyższe niż przed miesiącem były natomiast opłaty za usługi transportowe (o 1,7%).

Opłaty związane z łącznością były niższe niż w maju o 1,7%. W wyniku promocji na rynku telefonii komórkowej, potaniały usługi telekomunikacyjne (o 1,8%). Za sprzęt telekomunikacyjny płacono o 0,2% mniej niż w poprzednim miesiącu.

Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą w czerwcu br. wzrosły o 0,3%. Sezonowy wzrost popytu na usługi turystyczne wpłynął na podwyżki cen w zakresie turystyki zorganizowanej (o 2,8%), w tym za granicą - o 4,0%, a w kraju - o 2,4%. Więcej niż przed miesiącem należało zapłacić za książki (o 0,8%). Ceny sprzętu audiowizualnego, fotograficznego i informatycznego były natomiast niższe niż w maju br. o 0,9%.

Opłaty związane z edukacją były niższe niż w poprzednim miesiącu o 0,1%
W czerwcu br. nadal rosły ceny w restauracjach i hotelach (o 0,4%). Usługi w zakresie zakwaterowania podrożały o 0,8%.

Spośród innych towarów i usług, w czerwcu br. podrożały wyroby kosmetyczne i perfumeryjne (o 0,4%). Więcej niż w maju br. należało zapłacić za środki do higieny osobistej oraz usługi świadczone w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i zakładach pielęgnacyjnych (po 0,2%). Nieznacznie wyższe niż w maju br. były także ceny w zakresie ubezpieczeń (o 0,1 %).

GUS - Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2011 r.
GUS - Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2011 r.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
#wiadomości #GUS

Więcej tematów: