Kupujemy wiertarko-wkrętarkę akumulatorową

Podziel się:

Łatwość przemieszczania się z narzędziem gotowym do użycia, brak plątaniny kabli - to główne powody, dla których narzędzia akumulatorowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Zastosowanie


Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe najczęściej stosowane są wszędzie tam, gdzie ważnym elementem prac jest niczym nieskrępowana swoboda ruchów podczas wykańczania wnętrz, przy majsterkowaniu, a także przy okazjonalnych, typowo domowych pracach.

Kupujemy wiertarko-wkrętarkę akumulatorową

Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe świetnie sprawdzają się przy wkręcaniu lub wykręcaniu śrub. Można nimi także wiercić otwory w miękkich materiałach takich jak: drewno, materiały drewnopodobne, tworzywa sztuczne oraz niezbyt dużej średnicy otwory w metalu (zależy to od mocy akumulatora). Niektóre mocniejsze modele pozwalają na wiercenie otworów w betonie z wykorzystaniem udaru.


Wpływ napięcia na parametry wiertarko-wkrętarek


Napięcie jest podstawowym parametrem, od którego zależy moc, a co za tym idzie możliwości wiertarko-wkrętarki.

Pod względem napięcia wiertarko-wkrętarki możemy podzielić na 3 grupy:

Kupujemy wiertarko-wkrętarkę akumulatorową- Urządzenia o napięciu akumulatora do 10V ze względu na swą niska moc wykorzystywane są głównie jako wkrętarki, a wiercone otwory są z reguły w miękkich materiałach (np. drewno) o i małych średnicach.



Kupujemy wiertarko-wkrętarkę akumulatorową- Urządzenia o napięciu akumulatora od 10V do 14V oprócz wkręcania umożliwiają także wiercenie w różnych materiałach. Moc tych urządzeń umożliwia stosowanie biegów co pozwala na dopasowanie obrotów wiertła do średnicy wierconego otworu i tak przy otworze o małej średnicy używa się najwyższego biegu, a przy otworze o dużej średnicy biegu najniższego na którym to jest największa moc.



Kupujemy wiertarko-wkrętarkę akumulatorową- Wiertarko-wkrętarki o napięciu akumulatora 18V i większej są na tyle silne, że w większości wyposażone są w mechanizm udarowy służący do wiercenia otworów w murze, czyli wszelkiego rodzaju materiałach ściennych takich jak: cegły ceramiczne, bloczki gazobetonowe itd., oraz w zwykłym betonie. Urządzenia te używane są z reguły do wiercenia otworów, rzadziej zaś jako wkrętarki.








Innym równie istotnym parametrem jest pojemność akumulatora, który ma wpływ na czas działania urządzenia.

Szacuje się, że przy pojemności akumulatora 2 Ah jedno ładowanie wystarcza na wkręcenie około 300 typowych wkrętów używanych do przykręcania płyt G-K (ilość przykręconych wkrętów może zależeć od podłoża oraz od średnicy i długości wkrętu).

Rodzaje akumulatorów


Obecnie na rynku funkcjonują trzy typy ogniw wykorzystywanych w akumulatorach zasilających wiertarko-wkrętarki:

Kupujemy wiertarko-wkrętarkę akumulatorową

NiCd


- akumulator niklowo-kadmowy. Pod względem technologicznym jest to najstarszy typ akumulatora. Jego maksymalna pojemność to 2,0 Ah. Akumulator nadaje się do szybkiego ładowania a jego dodatkowym atutem jest niska cena

NiMH


- w stosunku do akumulatorów NiCd charakteryzują się wyższą pojemnością dochodzącą do ok. 3,0 Ah oraz brakiem zjawiska pamiętania naładowania dzięki temu akumulator nie musi być całkowicie rozładowany przed podłączeniem go do ładowarki. Akumulatory NiMH ładują się dłużej od akumulatorów NiCd, są też droższe

Li-Ion


- jest to najnowsza generacja ogniw wykorzystywanych coraz powszechniej przy produkcji akumulatorów. Odznacza się ona największą gęstością energii i co za tym idzie pojemnością która w zależności od modelu dochodzi do 4 Ah. Akumulatory Li-Ion są najdroższe z opisywanych. Nie występuje zjawisko pamiętania naładowania.

Niektóre z najnowszych modeli akumulatorów są wyposażone w czujniki monitorujące poziom naładowania akumulatora (dodatkowo może być zainstalowana sygnalizacja kiedy pojemność jest za niska do wykonywania dalszych prac), sygnalizację przeciążenia oraz temperatury silnika.

Niezbędne akcesoria



Aby w pełni wykorzystać możliwości wiertarko-wkrętarki warto zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria do których należą:

Kupujemy wiertarko-wkrętarkę akumulatorową- bity (końcówki do wkręcania śrub i wkrętów).

Najprostsze mają końcówkę pasującą do trzpienia śruby z jednej strony, dostępne są również bity dwustronne. Dostępne są również bity namagnesowane. Jest to niezwykle przydatne udogodnienie, trzymają one bowiem przykręcaną śrubę.

Kupujemy wiertarko-wkrętarkę akumulatorową- wiertła.

Komplet wierteł dopasowanych średnicą do mocy urządzenia z przeznaczeniem do konkretnego materiału, np. do drewna lub metalu. Każda wiertarko-wkrętarka w swoich parametrach ma podane maksymalne średnice wiercenia w poszczególnych materiałach. Kształty końcówek wierteł:

A - do metalu; B - do betonu; C - do drewna

Kupujemy wiertarko-wkrętarkę akumulatorową- ładowarka.

Z reguły jest ona dodawana standardowo w komplecie. Jednak kiedy przewidujemy bardziej intensywne wykorzystywanie wiertarko-wkrętarki warto pomyśleć o ładowarce pozwalającej na szybkie ładowanie. UWAGA: nie wszystkie typy akumulatorów można ładować w tego typu ładowarkach

- dodatkowy akumulator.

Czas pracy nawet najbardziej pojemnego akumulatora ma swój kres. Warto mieć wtedy pod ręką drugi naładowany akumulator. Możemy wtedy zamienić akumulatory kontynuując prace, a rozładowany akumulator podłączyć do ładowarki.

Źródło: Leroy Merlin

więcej na www.leroymerlin.pl
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
#wykonawcy #poradnik #leroy

Więcej tematów: