Relacja z konferencji Budownictwo mieszkaniowe - rynek na zakręcie?

Podziel się:

18 listopada w Warszawie odbyło się spotkanie „Budownictwo mieszkaniowe  - rynek na zakręcie”. Organizatorem Projektu był portal wiedzy dla biznesu - Nowoczesna Firma. Podczas wydarzenia omawiano wyzwania jakie stoją przed branżą budowniczą w Polsce w nadchodzącym roku.

Relacja z konferencji Budownictwo mieszkaniowe - rynek na zakręcie?Spotkanie składało się z dwóch części – konferencji i warsztatów. Głównym celem projektu było stworzenie płaszczyzny biznesowej do wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami.

Konferencja rozpoczęła się wystąpieniem profesor Zofii Bolkowskiej z Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa w Warszawie, której prelekcja poświęcona było obecnej sytuacji na rynku budowlanym. Prelegentka podjęła także próbę odpowiedzi na pytanie, jakich zmian możemy spodziewać się na rynku budowlanym w najbliższym czasie.

Kolejne wystąpienie było poświęcone tematyce pierwotnego rynku mieszkaniowego w Polsce. Karol Dziecioł, z Associate Director, REAS – Residental Advisors, omówił stan polskiego rynku mieszkaniowego w największych aglomeracjach po III kwartale 2010 pod kątem podaży, popytu, cen oraz prognozy rozwoju rynków w największych miastach w Polsce. Prelegent omówił dwa możliwe scenariusze rozwoju relacji popytu i podaży. Scenariusz pesymistyczny zakładał przekroczenie limitów deficytu, co zaowocuje koniecznością ostrych cięć w budżecie na rok 2013. Dodatkowo podwyżce ulegną stawki VAT. Po okresie dobrej sprzedaży w 2010 roku i stabilizacji popytu w 2011 roku, w roku 2012 nastąpi pogorszenie nastrojów społecznych, sytuacji na rynku pracy, wzrost kosztów pieniądza i załamanie popytu mieszkaniowego. W scenariusz optymistycznym Dziecioł zakładał wzrost płac 1-2% rocznie, stabilizację bezrobocia poniżej 12%. Gdzie popyt mieszkaniowy będzie wzrastał umiarkowanie, lecz stabilnie z przyspieszeniem w I połowie 2013 roku, zaś szczytu osiągnie około 2015 roku.

Kolejne prezentacje dotyczyły finansowania inwestycji począwszy od inwestycji ze strony deweloperów i generalnych wykonawców poprzez klientów indywidualnych. Michał Wydra z Związku Banków Polskich ocenił bieżące tendencje na rynku oraz przedstawił prawdopodobne skutki wdrożenia Rekomendacji S w 2011 r. W dalszej części Tadeusz Jurkiewicz  zaprezentował temat prawnych form zabezpieczenia należności. Omówione zostały także gwarancje zapłaty jakie inwestor musi zagwarantować przy rozpoczęciu budowy. Następnie przedstawiciel Izby Projektowania Budowlanego - Kazimierz Staśkiewicz - omówił zawiłości związane z przystępowaniem do przetargów publicznych.

W dalszej części konferencji omówione zostały kwestie dotyczące zmiany cen materiałów i wyrobów budowlanych w poszczególnych latach (Janusz Traczyk z Promocja Sp. z o.o.).  Kontynuując tematykę wyrobów materiałów prelegent Piotr Zapolski z Instytutu Ceramiki  Materiałów Budowlanych pokazał, jak na dany produkt może uzyskać certyfikaty zgodności wyrobu i certyfikaty zakładowej kontroli produkcji (UE) i jakie ma on znaczenie dla inwestorów oraz klientów.
Na zakończenie konferencji wystąpił Patryk Gut z Times Square Public Relation Agency, który poruszył temat analizy strategii PR w przedsiębiorstwie.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
#wiadomości

Więcej tematów: