Jak wykonać przeponę poziomą przeciw wodzie podciąganej kapilarnie

Podziel się:

Iniekcja przeciw wilgoci podciąganej kapilarnie polega na nasączeniu pasa muru w całym jego przekroju takim środkiem, który spowoduje zahamowanie kapilarnego transportu wilgoci.

Małgorzata Kłapkowska IZOHANMałgorzata Kłapkowska IZOHANPreparat iniekcyjny IZOHAN Wodochron można stosować w murach o stopniu zawilgocenia 45-75 % bez wstępnego osuszania muru. W przypadku wyższego zawilgocenia, konieczne jest wstępne osuszenie muru w strefie iniekcji (najlepiej gorącym powietrzem).

Przed zastosowaniem właściwego preparatu iniekcyjnego, wypełnia się większe pustki i rysy w murze. Należy to zrobić, ponieważ właściwy preparat czynny powinien rozprzestrzenić się w kapilarach, a nie wypełnić pustki w strukturze muru. W przeciwnym razie nie osiągniemy zamierzonego efektu.

W przypadku murów o grubości do 60 cm otwory wierci się z jednej strony muru, a końce otworów powinny być oddalony o 5-10 cm od przeciwległej powierzchni. W murach o szerokości powyżej 60 cm otwory wierci się na głębokość 2/3 grubości muru, najlepiej z obydwu stron. Otwory rozmieszcza się w jednym szeregu (odstęp między ich środkami wynosi 10-12,5 cm) lub w dwóch szeregach (szereg otworów górnych musi być przesunięty o połowę odstępu w stosunku do szeregu otworów znajdujących się poniżej). Pionowy odstęp między górnym a dolnym szeregiem nie może przekraczać 8 cm.

Nawiercanie otworów. Fot. IZOHANNawiercanie otworów. Fot. IZOHANŚrednica otworów zależy od sposobu wtłaczania preparatu iniekcyjnego – w przypadku iniekcji bezciśnieniowej powinna wynosić 30 mm, przy iniekcji ciśnieniowej z reguły 10-20 mm. Generalnie, zaleca się nachylenie pod kątem 25o, tak aby otwory przechodziły przez co najmniej jedną warstwę spoiny. W cienkich murach otwory należy wiercić bardziej stromo (do 40o), w grubych bardziej płasko.

Iniekcję bezciśnieniową wykonujemy, wlewając preparat IZOHAN Wodochron „mokre na mokre” i uzupełnia tak długo, aż nastąpi całkowite nasycenie muru. Zaleca się stosować przy tym specjalne pojemniki dozujące, umożliwiające lepszą kontrolę nasączania muru. Jeszcze lepsze efekty daje iniekcja ciśnieniowa – wtłaczanie preparatu pod ciśnieniem 5-10 atmosfer przez pakery niskociśnieniowe umieszczone w otworach iniekcyjnych.

Otwory przygotowane do iniekcji dwurzędowej. Fot. IZOHANOtwory przygotowane do iniekcji dwurzędowej. Fot. IZOHANWlewanie preparatu iniekcyjnego do otworów. Fot. IZOHANWlewanie preparatu iniekcyjnego do otworów. Fot. IZOHAN


Rys. IZOHANRys. IZOHAN

Źródło: IZOHAN
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
#ochrona #wewnatrz_bud #zewnatrz_bud #poradnik #technologie #do sciany #izohan #do hydroizolacja #do osuszanie

Więcej tematów: