GUS - Dynamika produkcji przemysłowej i budowlano – montażowej w styczniu 2010 r.

Podziel się:

Dynamika produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej w rzeczywistym czasie pracy
(w cenach stałych) kształtowała się następująco:

GUS - Dynamika produkcji przemysłowej i budowlano – montażowej w styczniu 2010 r.
Według wstępnych danych, produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w styczniu 2010 r. o 8,5% wyższa niż przed rokiem (kiedy notowano spadek o 15,3% w skali roku) i o 5,4% niższa w porównaniu z grudniem 2009 r. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja przemysłowa ukształtowała się na poziomie o 11,1% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i była o 2,5 % wyższa w porównaniu z grudniem 2009 r.
W stosunku do stycznia ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 22 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 66,7%, metali – o 25,8%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 25,2%, papieru i wyrobów z papieru – o 19,2%, urządzeń elektrycznych – o 15,5%, oraz chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 15,2%. Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu ze styczniem ub. roku, wystąpił w 11 działach m.in. w produkcji napojów – o 9,5%, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 8,6%, w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 8,2% oraz w produkcji odzieży – o 7,4%.
Kształtowanie się dynamiki produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z przeciętnym miesięcznym poziomem w 2005 r. ilustruje poniższy wykres:

GUS - Dynamika produkcji przemysłowej i budowlano – montażowej w styczniu 2010 r.

Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była w styczniu br. o 15,3% niższa niż przed rokiem i o 68,9% mniejsza w porównaniu z grudniem ub. roku. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie o 2,8% niższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 3,9% niższym w porównaniu z grudniem ub. roku.
Na głębszy niż w dwóch ostatnich latach spadek produkcji, w porównaniu zarówno z grudniem jak i styczniem poprzedniego roku, znaczny wpływ miały szczególnie trudne warunki atmosferyczne w styczniu br. W porównaniu ze styczniem ub. roku srogą zimę najbardziej odczuły przedsiębiorstwa specjalizujące się we wznoszeniu budynków, które odnotowały spadek zrealizowanych robót aż o 22,5% (wobec spadku o 0,7% w 2009 r. i wzrostu o 18,5% w 2008 r.), a w porównaniu z grudniem o 59,1%. Gorsze niż przed rokiem efekty uzyskały również podmioty, których podstawowym rodzajem działalności są roboty budowlane specjalistyczne (m.in. rozbiórka obiektów budowlanych i przygotowanie terenu pod budowę, wykonywanie instalacji budowlanych, robót wykończeniowych) – o 12,2% (wobec wzrostu w styczniu ub. roku o 19,7%, a w styczniu 2008 r. o 2,8%). W porównaniu z grudniem ub. roku w jednostkach tych produkcja była niższa o 56,5% i spadek ten był o ponad 4 pkt. proc. większy niż przed rokiem lecz porównywalny z odnotowanym w styczniu 2008 r.
Produkcja przedsiębiorstw realizujących głównie roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej była nieco wyższa (o 0,4%), w porównaniu ze styczniem ub. roku, wobec wzrostu o 17,8% w styczniu 2009 r. i spadku o 9,7% w styczniu 2008 r. Roboty zrealizowane w styczniu 2010 r. były niższe niż w grudniu 2009 r. aż o 83,2%, ale jest sytuacja charakterystyczna dla tego okresu, wynikająca ze specyfiki rozliczeń w budownictwie.

Kształtowanie się dynamiki produkcji budowlano-montażowej, w porównaniu z przeciętnym
miesięcznym poziomem 2005 r. ilustruje poniższy wykres:
GUS - Dynamika produkcji przemysłowej i budowlano – montażowej w styczniu 2010 r.

Opracowanie: Departament Produkcji
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
#wiadomości #GUS

Więcej tematów: