Najwyższe od lat ceny energii i surowców takich jak gaz czy węgiel sprawiają, że gospodarstwa domowe coraz chętniej podejmują działania termomodernizacyjne, dostrzegając w tym skuteczny sposób na spore oszczędności finansowe. Mniejsze zużycie energii to jednak niejedyna korzyść dla inwestora. Ocieplenie ścian zewnętrznych to doskonała okazja, by odnowić wygląd budynku i tchnąć świeżość w przydomową przestrzeń.

Budynki przez cały rok są narażone na działanie wielu szkodliwych czynników, takich jak m.in. intensywne nasłonecznienie, deszcz, wiatr czy zanieczyszczenia powietrza. To sprawia, że z biegiem czasu ich elewacje blakną, pokrywają się brudem czy porastają glonami lub grzybami, tracąc swój pierwotny blask i nie zachwycając już jak dawniej. Termomodernizacja to idealny moment, by dom zyskał nową jakość i atrakcyjny wygląd, który przez lata będzie cieszył oko mieszkańców i przechodniów. Dlaczego to taka istotna kwestia?

Estetyka jest ważna
Jakość i estetyka otoczenia, w którym funkcjonujemy wpływa na nasze samopoczucie. Widok postarzałej fasady towarzyszący nam podczas powrotów do domu czy wypoczynku w przydomowej strefie relaksu może powodować obniżenie nastroju, chandrę lub frustrację. O wiele lepiej czujemy się przebywając w przestrzeni, która jest dla nas przyjemna i atrakcyjna. Dlatego warto zadbać o wygląd elewacji, a termomodernizacja, obejmująca ocieplenie ścian zewnętrznych to świetna ku temu okazja.

Jak wykończyć elewację?
Nowoczesne systemy ociepleń oferują szerokie możliwości aranżacyjne. Cienkowarstwowe tynki strukturalne, stosowane w nich jako warstwa wierzchnia, są dostępne w niezwykle szerokiej palecie barw – przykładowo, system Baumit Life oferuje ponad tysiąc kolorów! A to nie jedyny środek wyrazu, jaki mamy do dyspozycji. – Dzisiejsze tynki fasadowe przeznaczone do stosowania w systemach ociepleń pozwalają na „zabawę” nie tylko kolorem, lecz także niezliczonymi strukturami. Najczęściej spotykane faktury to baranek i kornik. Możliwości jest jednak znacznie więcej. Tynk modelowany pozwala na tworzenie dowolnych struktur na elewacji. W zależności od wybranego wariantu uziarnienia i zastosowanej techniki nakładania można z jego pomocą uzyskiwać niesamowite efekty wzornicze, w tym m.in. efekt drewnianej deski, cegły klinkierowej, betonu architektonicznego, piaskowca czy nawet metalu – podpowiada Maciej Iwaniec, product manager ds. fasad i renowacji w Baumit Polska.
Chcąc uzyskać stylowy, nietuzinkowy wygląd budynku, możemy sięgnąć także po tynk mozaikowy, stanowiący świetną alternatywę dla drogiego kamienia dekoracyjnego. Może on naśladować barwę i strukturę m.in. granitu, piaskowca, bazaltu, gnejsu czy trawertynu, a nawet wygląd rozmaitych bloków skalnych.

Efekt na lata
Nie ma jednak sensu inwestować w piękny efekt wizualny, jeśli po krótkim czasie nie będzie po nim śladu. To czy za kilka lat elewacja nadal będzie ozdobą domu, zależy w dużej mierze od tego jaki tynk zdecydujemy się zastosować w systemie ocieplenia. Wybór jest szeroki i obejmuje tynki silikonowe, silikatowe, silikatowo-silikonowe, a także akrylowe i mineralne. W długoterminowej perspektywie najbardziej opłaci się wybór rozwiązania z segmentu premium, zapewniającego elewacji wysoką odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne i zanieczyszczenia powietrza. Udekorowana nim fasada dłużej zachowa czysty wygląd, nie wyblaknie i będzie porastać grzybami czy glonami, a co za tym idzie, nie będzie wymagać częstych zabiegów konserwacyjnych lub renowacyjnych, obciążających domowy budżet.

Podsumowując, termomodernizacja oferuje dodatkową wartość w postaci odświeżonego wyglądu budynku, wprowadzając nową jakość do jego najbliższego otoczenia. Wybierając odpowiedni tynk elewacyjny do systemu ocieplenia, możemy z łatwością dostosować efekt dekoracyjny do indywidualnych preferencji estetycznych i uzyskać fasadę, która nie tylko będzie skutecznie zabezpieczona przed starzeniem, lecz także wyróżni się stylem i elegancją, pozytywnie wpływając na samopoczucie mieszkańców i komfort użytkowania budynku.
REKLAMA:
Ceny energii są najwyższe od lat. To doskonały moment, by pomyśleć o termomodernizacji domu, która oprócz niższych rachunków za energię może przynieść mieszkańcom poprawę jakości życia, wynikającą z lepszego komfortu cieplnego i mikroklimatu wnętrz czy nowego wyglądu budynku. Decydując się teraz na ten krok, można skorzystać z dopłat od państwa i zapłacić mniej za poprawę efektywności energetycznej budynku, a tym samym uzyskać szybszy zwrot poniesionych nakładów. Więcej informacji o tym co można zyskać, ile zaoszczędzić i z jakich form wsparcia skorzystać można znaleźć na stronie www.baumit.com/termomodernizacja.
REKLAMA:
REKLAMA: