
Czym wyróżniają się żaluzje fasadowe i jak są zbudowane?
Żaluzje zewnętrzne montowane są na fasadzie budynku. Zapewniają skuteczną ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem domu lub biura. Ich budowa opiera się na systemie ruchomych listew z lekkiego aluminium, które dzięki precyzyjnej regulacji kąta nachylenia, pozwalają dostosować ilość i intensywność wpadających do wnętrza promieni słonecznych. Te zaawansowane technicznie rozwiązanie warto zamówić u producenta żaluzji na zamówienie zarówno dla nowych inwestycji, jak i modernizacji starszych budynków.
Głównym elementem żaluzji są poziomie lamele dostępne w różnych kształtach. Listwy pokryte są wysokiej jakości lakierem, który zabezpiecza je przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych oraz zwiększa ich wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.
Żaluzje zewnętrzne - dostępne sposoby sterowania
Żaluzje fasadowe od PlisyOkienne.pl wykonane z wysokiej jakości materiałów często wyposażone są w inteligentne systemy sterowania, które automatycznie reagują na zmienne warunki atmosferyczne. Czujniki światła oraz temperatury monitorują otoczenie i dostosowują kąt nachylenia listew, aby minimalizować przegrzewanie pomieszczeń w słoneczne dni lub maksymalnie wykorzystać naturalne światło w pochmurne poranki. Taki automatyczny mechanizm podnosi komfort użytkowania osłon zewnętrznych i wpływa na efektywność energetyczną budynku.
Nowoczesne rolety zewnętrzne wykonane na wymiar i żaluzje fasadowe mogą być także sterowane manualnie. Ręczna regulacja zapewnia pełną kontrolę nad ustawieniem osłon. Warto jednak pamiętać, że żaluzje fasadowe wyposażone w mechanizm korbowy sprawdzą się raczej w niewielkich budynkach i przy mniejszych przeszkleniach.
Jak żaluzje fasadowe wpływają na efektywność energetyczną budynku?
Kiedy słońce latem nagrzewa elewacje budynków, klimatyzacja często pracuje na najwyższych obrotach, przez co znacząco wzrasta zużycie energii elektrycznej. Zimą natomiast tracimy ciepło przez przeszklone powierzchnie i system ogrzewania musi pracować bez przerwy. Czy żaluzje fasadowe mogą być skutecznym rozwiązaniem w walce z tymi problemami?
Redukcja zużycia energii elektrycznej latem
Latem promienie słoneczne potrafią intensywnie ogrzewać wnętrza budynków, a im wyższa temperatura, tym większe obciążenie dla klimatyzacji. Żaluzje fasadowe dzięki regulacji kąta nachylenia lameli pozwalają skutecznie kontrolować ilość światła słonecznego wpadającego do pomieszczeń. Użytkownicy mogą dostosować poziom jasności w pokojach do indywidualnych preferencji lub potrzeb podczas wykonywania danej czynności.
W godzinach największego nasłonecznienia ustawienie lameli pod odpowiednim kątem ogranicza nagrzewanie domu i jednocześnie nie blokuje całkowicie dostępu do światła, więc nie ma konieczności włączania sztucznego oświetlenia. Warto zainwestować także w czujniki zewnętrzne, które reagują na zmiany nasłonecznienie i same w czasie rzeczywistym dostosowują ustawienie lameli.
Żaluzje fasadowe stanowią dodatkową warstwę izolacji termicznej pomiędzy wnętrzem budynku a otoczeniem. Zapobiegają przegrzewaniu wnętrz w okresie letnim i ograniczają potrzebę ciągłego korzystania z klimatyzacji, a to przekłada się na niższe rachunki za energię.
Poprawa komfortu użytkowników
Naturalne światło ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, efektywność w pracy i ogólną kondycję zdrowotną. Żaluzje fasadowe pomagają zniwelować problem rażących promieni słonecznych, które potrafią być wyjątkowo dokuczliwe podczas pracy przy komputerze lub w trakcie czytania. Możliwość regulacji lameli sprawia, że światło zostaje równomiernie rozproszone, a wewnątrz budynku powstają przyjemne warunki do pracy i codziennego funkcjonowania. Ustawienie żaluzji można łatwo dopasować do pogody na zewnątrz i potrzeb użytkowników.
Oszczędność na rachunkach w zimie
Efektywna kontrola temperatury wewnątrz domu za pomocą żaluzji fasadowych pozwala na oszczędności także zimą. Poprzez odpowiednie ustawienie lameli można wykorzystać promienie słoneczne do ogrzewania pomieszczeń. Wpadające przez okna ciepło słoneczne wspiera system grzewczy i zmniejsza jego obciążenie. Dodatkowo wieczorem i w nocy, gdy temperatura na zewnątrz spada, poprzez zamknięcie żaluzji stworzymy dodatkową barierę termoizolacyjną, która ograniczy straty ciepła przez przeszklenia.