W 2023 roku Cemex Polska uzyskał 9 nowych certyfikatów i deklaracji środowiskowych III typu tzw. EPD (ang. Environmental Product Declaration) na wszystkie cementy produkowane w trzech zakładach firmy: w Chełmie, Rudnikach i Gdyni. Deklaracja EPD to ważny dokument, który potwierdza oddziaływanie produktu na środowisko naturalne w całym jego cyklu życia (Life Cycle Assessement - LCA).

Deklaracje środowiskowe III typu EPD stanowią rzetelne źródło informacji o emisyjności cementów Cemex i zawierają zweryfikowane dane, dzięki którym nasi klienci mogą świadomie dokonywać wyboru materiałów o najniższym śladzie węglowym. W przypadku cementu Vertua® Ultra CEM III/A 42,5 N-LH/HSR/NA mówimy o emisji CO2 na poziomie 305 kg/tonę cementu (wartość brutto) oraz 231 kg/tonę cementu (wartość netto). Uzyskana wartość stanowi około 60% mniej emisji CO2 niż w przypadku cementów z grupy CEM I. Jest to potwierdzenie ulepszonych właściwości wyrobów w obszarze ich wpływu na środowisko naturalne.
– Przyznane naszym produktom deklaracje środowiskowe wpisują się w nasz globalny program „Future in Action”, w ramach którego działamy na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla w procesach produkcyjnych. Bierzemy odpowiedzialność nie tylko za jakość naszej oferty, ale i jakość życia, a tę pragniemy poprawiać, poszerzając nasze portfolio o kolejne produkty niskoemisyjne. Uzyskane deklaracje środowiskowe III typu potwierdzają, że produkty z oferty Cemex, które trafiają do klientów są zweryfikowane pod kątem ich wpływu na środowisko i pozwalają uzyskiwać inwestycjom realizowanym z ich wykorzystaniem zielone certyfikaty, m.in. LEED, BREEAM czy DGNB. Produkty Cemex są z powodzeniem stosowane w kluczowych inwestycjach w całej Polsce, a zainteresowanie niskoemisyjną ofertą motywuje nas do dalszego rozwoju w tym obszarze – mówi Rafał Gajewski, Dyrektor Pionu Handlowego, Członek Zarządu Cemex Polska.
Cemex dla klimatu
Cemex od 2020 roku realizuje strategię „Future in Action”, która zakłada obniżenie poziomu emisji dwutlenku węgla w przeliczeniu na produkty cementowe o 47% do 2030 roku. Cel ten został już osiągnięty w Europie i został zaktualizowany na 55% redukcję do 2030 roku. Natomiast w 2050 roku firma zamierza dostarczać swoim klientom na całym świecie beton o zerowym śladzie węglowym.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: