Remmers Roman Cement na elewacji kościoła w Warszawie

Podziel się:

Pod koniec grudnia 2009 zakończyły się prace konserwatorskie na elewacjach kościoła św. Marcina na warszawskiej Starówce. Ostatni etap prac polegał na wykonaniu kopii płaskorzeźb i rzeźb wolnostojących, które po 65 latach wróciły do nisz na frontonie świątyni.

Remmers Roman Cement na elewacji kościoła w Warszawie Są to posągi czterech świętych; św. Augustyna z Novello, bł. Izajasza Bonera oraz świętych Augustyna i Stanisława Biskupa z Piotrowinem, które pierwotnie powstały w latach 60. XVIII wieku. Rzeźby odtworzono wykorzystując do tego celu animację komputerową, wykonaną na podstawie archiwalnych zdjęć sprzed Powstania Warszawskiego, podczas którego kościół został doszczętnie zniszczony.

Nad głównym wejściem ponownie zawisła płaskorzeźba przedstawiająca symbol OO.Augustianów – płonące serce przebite strzałą.
Rzeźbiarze i konserwatorzy odtworzyli figury w zaprawie Vergussmortel RZ. Zaprawa ta oparta jest na historycznym spoiwie francuskiego cementu romańskiego, który został tak zmodyfikowany w laboratoriach firmy Remmers, aby spełnić wysokie wymagania wykonawcze.

Zadaniami postawionymi przez konserwatorów z firmy Renova były między innymi:
- odpowiednia wytrzymałość mechaniczna, pozwalająca na bezpieczne wyciągnięcie rzeźb z formy bez powodowania uszkodzeń,
- wierne oddanie skomplikowanych kształtów formy rzeźbiarskiej, optymalizacja czasu wiązania.

Każda z odlanych figur miała kilkaset kilogramów wagi i musiała być odlana w jednym cyklu roboczym.

Cement romański to chętnie stosowany w XIX wieku materiał do dekoracji fasad elewacji budowli. Jego cechami jest między innymi szybki czas wiązania, beżowy kolor przypominający odcieniem barwy kamienia naturalnego oraz niezwykła odporność na uszkodzenia mechaniczne i chemiczna na procesy starzeniowe występujące w zanieczyszczonym kwasami i solami środowisku wielkomiejskim.

Remmers wspólnie z firmą Renova oraz innymi partnerami, uczestniczy w projekcie EU ROCARE „Roman Cements for Architectural Restoration to New High Standards”, mającym na celu ponowne wprowadzenie na rynek materiałów konserwatorskich wysokiej jakości materiałów opartych na cemencie romańskim.

Powstała w 1994 pracownia konserwacji i rewaloryzacji obiektów zabytkowych Renova Sp. z o.o. z powodzeniem współpracuje z Remmersem od kilku lat. Aktualnie korzysta z technologii Remmers w zakresie konsolidacji i impregnacji wątków ceglanych i kamienia podczas konserwacji pomorskich katedr, w Koszalinie i Kołobrzegu.

Źródło: www.remmers.pl
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
#czytelnia #ochrona #z cement #renowacja #remmers #warszawa #zabytki

Więcej tematów: