
Co jednak zrobić, gdy grzyby już opanowały naszą łazienkę? Najlepiej wymienić stary silikon na nowy, a to – jak się okazuje – wcale nie jest skomplikowane. Trzeba tylko wybrać odpowiedni uszczelniacz i zastosować się do kilku ważnych wskazówek przy nakładaniu nowego.
Rodzaje silikonów
Na rynku istnieją dwa rodzaje silikonów przeznaczonych do uszczelniania elementów łazienkowych – octowe i neutralne. Silikon sanitarny Soudal, tzw. silikon octowy, charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością do powierzchni ceramicznych i świetną trwałością kolorów. Ze względu na słabszą przyczepność do akrylu i PCV nie nadaje się jednak do uszczelnień wokół akrylowych wanien, brodzików i kabin prysznicowych. Można nim zaś uszczelniać umywalkę ceramiczną czy muszlę klozetową, bądź fugować kafelki.


Wymiana silikonu krok po kroku
Pleśni z fugi raczej nie da się usunąć, zwłaszcza jeśli zagnieździła się tam już jakiś czas temu. Dlatego trzeba usunąć fugę i w jej miejsce nałożyć nowa warstwę silikonu. Można to zrobić przy pomocy zwykłego domowego ostrego noża. Trzeba jednak uważać, aby nie uszkodzić płytek i nie zarysować podłoża, np. emalii w wannie czy umywalce. Po usunięciu resztek starego silikonu trzeba starannie wyczyścić i odtłuścić szczelinę, np. preparatem do usuwania silikonu firmy Soudal. Aby nie zabrudzić powierzchni, brzegi szczeliny zabezpieczamy taśmą malarską, którą usuwa się zaraz po położeniu i uformowaniu silikonu. Po utwardzeniu silikon jest bardzo trudny do usunięcia. Narożne szczeliny możemy wypełnić silikonem używając specjalnej taśmy narożnej firmy Soudal. Dzięki niej uzyskamy idealnie równie równą spoinę.

w detergencie. Ważne jest, aby woda swobodnie spływała po fudze, a nie skupiała się
w zagłębieniach. Gromadząca się w nich woda wypłukuje substancje chemiczne odpowiedzialne za zabezpieczenie przed pleśnią i grzybami. Położona w takich warunkach fuga nie będzie
w przyszłości narażona na rozrywanie przy obciążeniu wanny w czasie kąpieli.
Do specjalnych zadań – uszczelnień w miejscach gdzie może dojść do kontaktu z żywnością bądź wodą pitną lub też wymagana jest szczególna neutralność chemiczna uszczelnienia należy użyć specjalnego profesjonalnego uszczelniacza Silirub Cleanroom firmy Soudal, w którym zastosowano substancje grzybobójcze najnowszej generacji – niezwykle trwałe, skuteczne i absolutnie nieszkodliwe dla użytkownika.
Ceny produktów:
Silikon sanitarny Soudal 310 ml: 12-14 PLN brutto; różne kolory;
Silikon sanitarny Soudal 60 ml: 6 -7 PLN brutto; bezbarwny lub biały;
Neutralny silikon sanitarny Soudal 310 ml: 14-16 PLN brutto; bezbarwny lub biały;
Silirub Cleanroom 310 ml: 17-18 PLN brutto; biały.
Jak wymienić fugę?
1.Potrzebny będzie silikon, płyn do usuwania silikonu, szpachelka do wygładzania i pistolet do wyciskania silikonu z tuby.
2.Pod nieszczelną fugą rozwijają się niebezpieczne drobnoustroje i grzyby. Wygląda ona bardzo nieestetycznie.

3.Starą fugę usuwamy przy pomocy ostrego nożyka, a pozostałe resztki silikonu specjalnym płynem do usuwania silikonu firmy Soudal.

4. Brzegi szczeliny najlepiej zabezpieczyć taśmą malarską, aby nie zabrudzić powierzchni i usunąć ją zaraz po położeniu i uformowaniu silikonu.

5. Na tak przygotowaną powierzchnię nakładamy silikon z niewielkim nadmiarem.


6. Następnie fugę należy wygładzić. Można to zrobić specjalną szpachelką lub palcem, jeśli zamoczymy go wcześniej w detergencie.

7. Prawidłowo wykonana fuga silikonem sanitarnym firmy Soudal pozostanie estetyczna przez lata.

Fot. Soudal.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: