Zmiany w technologii zapraw chemii budowlanej

Podziel się:
Tegoroczne, już cykliczne, Seminarium związane z branżą chemii budowlanej odbyło się w dniach 24-25 listopada 2022 r. w innym niż w poprzednich latach miejscu, mianowicie w Słoku koło Bełchatowa. Odnotowano rekordową (bo przekraczającą 100 osób) ilość uczestników. Wskazuje to na celowość organizacji podobnych spotkań wśród fachowców tej samej branży, a równocześnie utwierdza organizatora, czyli Laboratorium Chemii Budowlanej EFEKT z Zabrza, że dobór tematyki, prelegentów oraz przebieg spotkania są właściwe.

Fot. Laboratorium Chemii Budowlanej EFEKTFot. Laboratorium Chemii Budowlanej EFEKTFot. Laboratorium Chemii Budowlanej EFEKTFot. Laboratorium Chemii Budowlanej EFEKT


Organizator składa tą drogą podziękowanie firmom: GHP Sp. z o. o. Sp. k., HSH Chemie Group i JARKOP Sp. z o. o. za wsparcie finansowe i dostarczenie dodatkowych atrakcji, co pozwoliło na urozmaicenie programu.
Pierwszym prelegentem był Mateusz Krawczyk z firmy GHP. Opowiedział o historii firmy, ścieżkach jej rozwoju i stawianych na przyszłość celach. Pokazał także bogatą ofertę firmy dla chemii budowlanej, która zawiera między innymi wodne dyspersje polimerowe, koalescenty oraz akrylowe i poliuretanowe modyfikatory reologii. Przedstawił także produkt do gotowych rozwiązań dedykowany dla produktów typu „ready-to-use”, których stosowanie pozwala na skrócenie czasu wykonania pracy.

Kolejnym prelegentem był Kamil Pawłowski, który swoje wystąpienie rozpoczął prezentacją działalności w firmie CERTBUD zarówno laboratorium jak i Jednostki Certyfikującej. Dalej omawiał projekt zmian w rozporządzeniu CPR dotyczącym wyrobów budowlanych, a zatwierdzonym przez Komisję Europejską 31 marca 2022 r. Omówił dokument, który przekazuje przejrzyste informacje na temat wpływu produktu na środowisko w całym cyklu jego życia, a jest nim Deklaracja Środowiskowa Produktu EPD (Environmental Product Declaration). Następnymi omawianymi przez niego tematami były: Ustawa o wyrobach budowlanych oraz poprawność przygotowania Deklaracji Właściwości Użytkowych i oznakowania CE. Ten ostatni temat wzbudził największe zainteresowanie słuchaczy.

Z kolei Dariusz Bucholc przybliżył tematykę zmian w kartach charakterystyki nr 2020/878 obowiązującą zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) od stycznia 2023 roku. Prelegent zwrócił uwagę na zadanie jakie spełnić musi nowe rozporządzenie, a mianowicie na dostosowanie kart charakterystyki do nowych wymagań dotyczących substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego oraz wymagań dotyczących nanomateriałów. Wyjaśnił także niektóre aspekty informacji związanych z działaniem ośrodków kontroli zatruć (kody UFI).

Kolejny panel trzech prezentacji dotyczył cementów używanych w produkcji chemii budowlanej. Omówiono Pakiet Fit for 55 (Gotowi na 55) i neutralność klimatyczną. Poruszono tematykę materiałów o obniżonym śladzie węglowym oraz wskazano na nowe rodzaje cementów, które w następstwie dokonują zmian w projektowaniu mieszanki betonowej oraz betonu. W wystąpieniu omawiano nowe przepisy, które zakładają, że do 2030 r. wszystkie nowe budynki staną się bezemisyjne, a do 2050 r. istniejące budynki zostaną przekształcone w budynki bezemisyjne.

Piotr Górak z firmy CEMEX stwierdził, że tylko właściwe zastosowania niskoemisyjnych rozwiązań cementowych gwarantuje utrzymanie pożądanych właściwości wyrobów, a ewolucja cementów w zielonym kierunku niskiej emisyjności jest procesem ciągłym i wymaga od producentów ciągłego doskonalenia i determinacji.

Sławomir Chłądzyński z firmy CEMEX kontynuując temat omówił składniki cementu takie jak klinkier, żużel wielkopiecowy, pucolana naturalna/wypalana, pył krzemionkowy, kamień wapienny, popiół lotny i łupek palony. Przedstawił ich wpływ na ślad węglowy i parametry fizykochemiczne takie jak: wytrzymałość, mrozoodporność, przyczepność czy urabialność. W wystąpieniu przedstawił wyniki badań dla klejów do ociepleń i klejów do płytek z zastosowaniem niskoemisyjnych cementów popiołowych, popiołowo-żużlowych i wapiennych, które mogą być stosowane w produkcji. Może to (choć nie musi) wiązać się z pewnymi zmianami receptur tych produktów.
Wyniki badań przyczepności i wytrzymałości zapraw klejowych w różnych temperaturach po 24 i 72 godzinach, zostały wykonane i zaprezentowane przez Mariusza Wrońskiego z Laboratorium Chemii Budowlanej EFEKT.

Fot. Laboratorium Chemii Budowlanej EFEKTFot. Laboratorium Chemii Budowlanej EFEKT

Dominik Krawczyk z firmy HSH Chemie Group w pierwszej części swojego wystąpienia przybliżył historię pizzy oraz omówił jej rodzaje. W dalszej części wykazał wspólne cechy pomiędzy „chemizmem” pizzy, a hydratacją zapraw. Następnie przedstawił modyfikowane zagęstniki celulozowe produkowane przez HSH Chemie Group. Prelekcja połączona była z warsztatami i degustacją pizzy, którą prelegent osobiście przygotował i wypiekał. Degustowano kilka rodzajów pizzy neapolitańskiej, co cieszyło się ogromnym uznaniem degustujących ją seminarzystów.

Drugi dzień seminarium rozpoczął się krótką, ilustrowaną opowieścią o założycielach Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Polimerów, Farb i Klejów "TOMCHEM" czyli Janinie i Bogdanie Thomalla z Zabrza. O tym jak razem kroczyli przez dziesięciolecia opowiedzieli Katarzyna Walusiak i Marek Matysiak. Przedstawili w telegraficznym skrócie znane sobie fakty z ich 58 lat pracy zawodowej oraz ważniejsze dokonania i osiągnięcia. Opowieść ta przeplatana była znanymi prelegentom wydarzeniami z ich życia osobistego. Pokazano też kilka fotografii z rodzinnego albumu państwa Janiny i Bogdana. Marek Matysiak z firmy Rettenmaier dokonał podsumowania wykonanych wspólnie z TOMCHEMem projektów i badań podczas wieloletniej współpracy.

Dalej Marek Matysiak omówił definicję „badań naukowych” oraz cztery zasadnicze przypadki kiedy takie badania mogą być podejmowane. Przytoczył pojęcia związane z badaniami naukowymi jak np. zespół badawczy, technologia, koszty czy skutki wyników. Podkreślał ważność uczciwego, zgodnego z etykietą naukowca publikowania uzyskanych wyników badań. Podkreślił, że w jego ocenie (rozwijając temat rzetelności badań naukowych obecnie i w przeszłości) to właśnie Bogdan Thomalla, o którym mówił wcześniej, zasługuje na opinię - „rzetelnego naukowca”.

Kolejna prelekcja należała również do firmy Rettenmaier. O skutkach hydrofobizacji systemów mineralnych opowiedział Grzegorz Cholewa, który w swojej prezentacji przypomniał kilka definicji z teorii, takich jak: nasiąkliwość, zwilżalność i podciąganie kapilarne. Następnie, na przykładzie utworzonej w celu przeprowadzenia badań formulacji testowej „0”, przedstawił wyniki badań porównawczych dla różnych hydrofobizatorów.

O aspektach oceny bezpieczeństwa pożarowego wyrobów budowlanych opowiedział Krzysztof Nosal z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Krakowie. Na wstępie prelegent omówił prezentowane dane statystyczne Państwowej Straży Pożarnej i Policji dotyczące pożarów i podpaleń. Odniósł się także do wymagań podstawowych dotyczących obiektów budowlanych oraz ich poszczególnych części. Zdefiniowane są one w załączniku nr I do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 (CPR - Construction Products Regulation), która mówi o tym, że obiekty budowlane przy użytkowaniu ich zgodnie z zamierzonym zastosowaniem i przy normalnej konserwacji, muszą spełniać podstawowe wymagania, jakim jest między innymi bezpieczeństwo pożarowe.

Organizator dziękuje wszystkim uczestnikom, prelegentom oraz przedstawicielom firm za wzięcie udziału w tegorocznym Seminarium zapraszając do uczestnictwa w kolejnym Seminarium, zaplanowanym już na 23-24 listopada 2023 roku.

M. W.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
#wiadomości #z aluminium #w basen #z badania

Więcej tematów: