Jak szybko i prawidłowo wykonać hydroizolację łazienki?

Podziel się:
Łazienka to pomieszczenie szczególnie narażone na działanie wody. Ważne jest więc jej odpowiednie zabezpieczanie przed wilgocią i zastosowanie odpowiednich rozwiązań hydroizolacyjnych, które będą zapobiegały pojawianiu się pleśni i zagrzybień.

Fot. WeberFot. Weber
Nierzadko podczas remontu łazienki pomijamy kwestie związane z odpowiednią hydroizolacją, traktując prace te jako niepotrzebne i kosztowne. Tymczasem same płytki nie gwarantują zabezpieczenia ścian i podłóg przed wilgocią. Woda może bowiem przenikać do głębszych, nieodpornych na nią warstw, prowadząc do zalania innych pomieszczeń oraz do powstawania pleśni i zagrzybień, co w konsekwencji może skutkować koniecznością przeprowadzenia ponownego, kosztownego remontu. Jak tego uniknąć? Jakie rozwiązania zastosować?

Fot. WeberFot. Weber

Strefa mokra i wilgotna w domowej łazience


Przed przystąpieniem do planowania prac w łazience warto pamiętać, że pomieszczenie to dzieli się na dwie strefy – mokrą oraz wilgotną. Pierwsza z nich to miejsca, które są bezpośrednio narażone na działanie wody, takie jak kabina prysznicowa, wanna, umywalka czy WC. Co ważne, zaliczamy do niej również powierzchnię ścian w odległości do 50 cm od wymienionych wcześniej punktów oraz całą podłogę i wszystkie ściany na wysokości do 15 cm. To właśnie w tych obszarach na właściwej hydroizolacji należy skupić się najbardziej. Pozostała część łazienki to strefa wilgotna, gdzie do zabezpieczenia wystarczą tylko płytki bądź materiały wykończeniowe. Warto dodać, że w zależności od stopnia obciążenia pomieszczenia wilgocią wyróżnia się także dwie klasy. Do I klasy zalicza się pomieszczenia, w których woda jest odprowadzana bezpośrednio do kanalizacji i obciążenie wilgocią jest krótkotrwałe, tak jak np. w przypadku natrysków z brodzikami. Wykonując ich hydroizolację, warto skorzystać z produktów dostępnych w asortymencie marki Weber, takich jak np. płynna folia weber.tec 822. Klasa II dotyczy z kolei pomieszczeń, których odpływy znajdują się w podłodze lub też kabiny natryskowe pozbawione są brodzików, a obciążenie wodą bieżącą jest ciągłe. Tutaj zaleca się wykorzystanie dedykowanych mikrozapraw uszczelniających, takich jak dwuskładnikowy preparat webertec Superflex D3 czy jednoskładnikowy weber.tec 824.

[rekama]

Jak wybrać odpowiednie rozwiązanie?


Wybierając produkty do hydroizolacji łazienki, warto sięgać po rozwiązania charakteryzujące się wysoką szczelnością i elastycznością, które zapobiegną powstawaniu szczelin i wnikaniu w nie wody. Nie bez znaczenia pozostają również kwestie związane z łatwością obróbki, dzięki którym można zaoszczędzić czas i przyśpieszyć prace wykończeniowe. Rozwiązaniami pozwalającymi na szybkie i łatwe wykonanie hydroizolacji są produkty marki Weber – wspomniana płynna folia weber.tec 822 oraz mikrozaprawy uszczelniające webertec Superflex D3 czy weber.tec 824. Produkt weber.tec 822 to gotowy do użycia i w pełni elastyczny materiał stworzony na bazie dyspersji tworzyw sztucznych, który można stosować na różnych powierzchniach: betonowych, jastrychach cementowych czy anhydrytowych, tynkach cementowych i cementowo wapiennych, gipsach czy cegłach ceramicznych i silikatowych. Co istotne, można stosować go także w systemach ogrzewania podłogowego. Wysoką skuteczność i elastyczność preparatowi webertec Superflex D3 zapewnia płynny składnik w postaci żywicy syntetycznej. W przypadku jednoskładnikowego weber.tec 824 taki efekt uzyskujemy poprzez połączenie gotowego produktu z wodą. Ze względu na swoje właściwości i parametry, mikrozaprawy te mają bardzo szerokie zastosowanie i z powodzeniem mogą być stosowane nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale także na basenach, w zbiornikach na wodę czy nawet podczas izolacji fundamentów.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
#czytelnia #weber #do hydroizolacja #chemia #w lazienka #saintgobain

Więcej tematów: