CEMEX Polska wspiera wizję dekarbonizacji polskiego budownictwa zgodnie z globalną strategią firmy

Podziel się:
CEMEX Polska poparł ścieżkę dekarbonizacji zaprezentowaną w raporcie Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC). Dokument opublikowany na początku czerwca zawiera mapę drogową dekarbonizacji budownictwa do roku 2050. Raport powstał dzięki wsparciu i współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). Udział CEMEX w projekcie potwierdza zaangażowanie firmy we wdrażanie strategii korporacyjnej Future in Action na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Fot. CemexFot. Cemex
Zgodnie z prezentowaną w raporcie wizją, w 2050 roku wszystkie budynki w Polsce powinny charakteryzować się zerowym operacyjnym śladem węglowym, z kolei budynki nowe i poddawane modernizacji – zerowym śladem węglowym netto w całym cyklu życia, czyli zerowym bilansem wbudowanego i operacyjnego śladu węglowego.

Autorzy dokumentu podkreślają, że realizacja tego celu wymaga m.in. transformacji budynków oraz zmian w całym sektorze budowlanym. Proponowana ścieżka dekarbonizacji w przypadku producentów materiałów budowlanych obejmuje m.in. podnoszenie poziomu wiedzy i świadomości w zakresie dekarbonizacji, opracowanie i wdrożenie planu redukcji śladu węglowego produktów oraz osiągnięcie zaplanowanej redukcji w kolejnych latach.

CEMEX od dawna realizuje działania, których celem jest znaczące ograniczenie emisji dwutlenku węgla. W naszej ofercie stale przybywa produktów, powstających z myślą o zrównoważonym budownictwie. Jako organizacja świadoma wyzwań ekologicznych stojących przed branżą budowlaną, chcemy wspierać inicjatywy ustanawiające ambitne cele w zakresie dekarbonizacji, stąd poparcie dla wizji zaprezentowanej w raporcie PLGBC – mówi Michał Grys, Dyrektor Pionu Materiały, Członek Zarządu w CEMEX Polska.

- Przedstawiona w raporcie ścieżka doprowadzenia do dekarbonizacji polskich zasobów budowlanych oraz sektora budownictwa jest bez wątpienia bardzo ambitna. Jednakże bez tak śmiałych wizji niemożliwym jest osiągnięcie neutralności klimatycznej. W drugiej kolejności, ambitne wizje muszą przekładać się na ambitne strategie, bo tylko zdecydowane, zintensyfikowane i długofalowe działania pozwolą na wypełnienie celów porozumienia paryskiego i Europejskiego Zielonego Ładu. Liczymy, że niniejszy raport stanie się osią wszelkich działań, które musimy podejmować - podkreśla Alicja Kuczera, Dyrektor Zarządzająca PLGBC.

Raport dostępny jest pod linkiem: https://plgbc.org.pl/zrownowazone-budownictwo/dekarbonizacja-budownictwa/
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
#wiadomości #cemex

Więcej tematów: