Piątka wybranych – internauci wytypowali Fasady Roku 2019. Czas na jury

Podziel się:
31 października br. zakończyło się głosowanie online w ramach plebiscytu na Fasadę Roku 2019. Białystok, Łódź, Więckowice spod Krakowa i Wrocław – to tam znajdują się realizacje, które uzyskały „Wyróżnienie Internautów”. Przed wami elewacje wyłonione w kategoriach: budynek jednorodzinny nowy, budynek wielorodzinny nowy, budynek po termomodernizacji, budynek niemieszkalny nowy oraz budynek historyczny po renowacji.

Budynek biurowy we Wrocławiu, ul. Gajowicka. Fot. BaumitBudynek biurowy we Wrocławiu, ul. Gajowicka. Fot. BaumitKonkurs Fasada Roku 2019 wystartował 1 kwietnia br. pod Honorowym Patronatem Fundacji Twórców Architektury (FTA). Jego celem niezmiennie od 12 lat jest promowanie dobrej architektury i docenienie architektów, inwestorów i wykonawców, którzy sięgając po odważne rozwiązania oraz wysokojakościowe produkty wpływają korzystnie na estetykę polskiego krajobrazu, podnoszą jakość życia.

226 nominacji


Na starcie tegorocznej rywalizacji zameldowało się aż 226 elewacji z całej Polski. Wszystkie, posiadające elewacje wykończone w kompletnej technologii Baumit, przez którą rozumie się system ociepleń, system tynkowy z wykończeniem lub program produktów renowacyjnych z wykończeniem. Rekordowa w historii konkursu ilość zgłoszeń z pewnością była dodatkowym utrudnieniem, internauci zrobili swoje i wyłonili elewacje, które w ich ocenie były najlepsze w 2019.

Budynek wielorodzinny Łódź, ul. Lokajskiego. Fot. BaumitBudynek wielorodzinny Łódź, ul. Lokajskiego. Fot. Baumit

5 wyróżnionych


Głosowanie trwało od 1 maja 2019 r. do 31 października 2019 r. Każda osoba, która w tym okresie odwiedziła stronę fasadaroku.pl miała do rozdysponowania w sumie 5 głosów – po jednym na każdą kategorię. Po sześciu miesiącach wiemy już, które realizacje zdobyły „Wyróżnienie Internautów”.

W kategorii nowych budynków jednorodzinnych najwięcej głosów zebrał dom z Więckowic w gminie Zabierze w powiecie krakowskim, należący do Bartłomieja Budkowskiego. Zwycięski projekt to dzieło Marka Pieniądza z pracowni AI Architekci, którego urzeczywistnieniem zajęła się firma budowlana Bud-Rom Józef Stasik.

Wśród nowych budynków wielorodzinnych największą przychylność społeczności internetowej zyskał łódzki budynek, przy ul. Lokajskiego, którego inwestorem i wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowo-Handlowe BUD-MAR L. Boguń M. Bukowski Sp. j. Koncepcję architektoniczną opracowało natomiast Biuro Projektowe Rafał Lamorski.
II Liceum Społeczne w Białymstoku. Fot. BaumitII Liceum Społeczne w Białymstoku. Fot. BaumitŻłobek miejski w Białymstoku, ul. Oriona. Fot. BaumitŻłobek miejski w Białymstoku, ul. Oriona. Fot. Baumit

Najlepszy budynek po termomodernizacji to natomiast II Liceum Społeczne, mieszczące się przy ul. Mickiewicza w Białymstoku. Inwestorem jest Powszechne Towarzystwo Oświatowe „Edukacja Narodowa” im. ks. Grzegorza Piramowicza. Projekt spod ręki architekta Michała Magnuszewskiego, zrealizowało „Elek” Przedsiębiorstwo Usługowe Daniel Słyszewski.

Dom jednorodzinny w Wieckowskich. Fot. BaumitDom jednorodzinny w Wieckowskich. Fot. BaumitRywalizację w kategorii nowych budynków niemieszkalnych internauci rozstrzygnęli na korzyść Żłobka Miejskiego w Białymstoku, przy ul. Oriona. Projekt autorstwa architekta Andrzeja Chwalibóga – na rzecz Miasta Białystok – zrealizowała firma Remontdom s.c.

Za najlepszą renowację roku internauci uznali metamorfozę budynku biurowego, przy ul. Gajowickiej we Wrocławiu, zaprojektowaną na zlecenie prywatnego inwestora przez biuro arch_it Piotr Zybura.

Czas na profesjonalne jury


Poznaliśmy wybory internautów, przed nami zatem już tylko jedno rozstrzygnięcie – wyniki obrad jury, które wyłonią głównych triumfatorów konkursu. Oprócz tytułu Fasada Roku 2019 i finansowego bonusu w wysokości 10 000 zł, zwycięzcy automatycznie wejdą do rywalizacji na poziomie międzynarodowym, w której stawką będzie tytuł Europejskiej Fasady Roku i jeszcze wyższe nagrody pieniężne. Finał trzeciej już edycji Baumit Life Challenge odbędzie się 14 maja 2020 r. w hiszpańskiej Walencji.

REKLAMA:

Patronat honorowy nad 13-tą edycją konkursu objęła Fundacja Twórców Architektury, a wśród mediów patronujących tegorocznej edycji konkursu znalazły się redakcje takich periodyków jak: „Architektura-Murator”, „ekspertbudowlany”, „Izolacje”, „Murator”, „Property Journal” „Renowacje i Zabytki”, „Zawód:Architekt”, a także portale 4budowlani.pl, architektura.info, chemiabudowlana.info, infoarchitekta.pl, muratorplus.pl, sztuka-architektury.pl czy w-a.pl.
REKLAMA:
REKLAMA:
#wiadomości #nagrody #konkursy #baumit

Więcej tematów: