Nowoczesny budynek pokryty specjalistyczną powłoką AkzoNobel otrzymał najważniejszą nagrodę architektoniczną

Podziel się:
Najważniejsza nagroda architektoniczna w 2019 roku przyznana futurystycznej „piramidzie” w Moskwie, która pokryta jest farbą proszkową Interpon firmy AkzoNobel, a która ma niską absorpcję energii słonecznej.

Fot. AkzoNobelFot. AkzoNobel
Matrex, budynek usytuowany na terenie Business and Technology Park Skolkovo, zdobył prestiżową nagrodę Architzer A+ przyznawaną przez architektów. Ta wyjątkowa budowla pokryta jest farbą Black Onyx z serii Interpon D2525 Eco. Jedną z najważniejszych właściwości powłok w ramach tego produktu jest zdolność do odbijania ciepła słonecznego od zewnętrznych powierzchni budynku.

Jesteśmy szczęśliwi, że możemy być częścią projektu, który zdobył tak ważną nagrodę – powiedziała Daniela Vlad, Managing Director Powder Coatings AkzoNobel. – Jesteśmy dumni, że możemy realizować coraz bardziej wymagające oczekiwania klientów na produkty, które wspierają ekologiczne działania i przynoszą korzyści dla społeczeństwa i środowiska. Cechą szczególną farby Interpon D2525 Eco jest jej zdolność do zapewniania niższej temperatury budynków, co może znacznie przyczynić się do redukcji efektu „miejskiej wyspy ciepła”.

Jean-Paul Moonen, AkzoNobel Powder Coatings’ Global Segment Manager do zastosowań architektonicznych, dodaje: – Podobnie jak większość miast, Moskwa nagrzewa się znacznie szybciej niż otaczające ją tereny, dlatego produkty takie jak Interpon D2525 Eco mogą wkrótce odegrać ważną rolę w naszej wspólnej kampanii na rzecz ochrony środowiska. Z uwagi na efekt „miejskiej wyspy ciepła” temperatura w mieście może być wyższa nawet o 2°C. Różnica ta sprawia wrażenie niewielkiej, ale jednak może wywołać takie objawy u mieszkańców jak: odwodnienie czy udar słoneczny.

Moonen wyjaśnia, że podczas przeprowadzanego testu nasze odbijające ciepło pigmenty utrzymywały temperaturę dachu o 7°C niższą niż temperatura dachu pomalowanego standardową farbą. Jednocześnie temperatura wnętrza była o 3°C niższa, a to zmniejszało zapotrzebowanie na energię wykorzystywaną do zasilania wentylatorów i klimatyzatorów.

Matrex to wielofunkcyjny budynek komercyjny, który został zaprojektowany przez rosyjskiego architekta-wizjonera, Borisa Bernaskoni. Jego monolityczna struktura w formie piramidy jest pokryta szkłem. Fasada skrywa znacznie łagodniejsze, faliste wnętrze, które można wyraźnie dostrzec jedynie w nocy, kiedy budynek jest zjawiskowo oświetlony od wewnątrz. Jest to jeden z wielu słynnych budynków ekologicznych na świecie, w których użyto światowej klasy powłok proszkowych z szerokiej oferty firmy AkzoNobel.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
#wiadomości #powloka #nagrody #akzo_nobel

Więcej tematów: