Początek września to idealny moment, by zabezpieczyć drewnianą elewację domu bądź jej elementy przed trudnymi, jesiennymi i zimowymi warunkami atmosferycznymi. Deszcz, silny wiatr, mróz i wilgotność nie sprzyjają utrzymaniu drewnianej elewacji w idealnym stanie, dlatego już pod koniec lata należy pomyśleć o właściwej ochronie elementów wykonanych z tego pięknego, aczkolwiek wymagającego materiału.

Drewno to szlachetny, ciepły i piękny surowiec – daje wrażenie przytulności, pasuje zarówno do elewacji domków sezonowych, jak i całorocznych. Aby zachować jego blask i barwę na długie lata, trzeba zatroszczyć się o zabezpieczenie go przed niszczycielską siłą warunków atmosferycznych. Duża wilgotność, wiatr, niskie temperatury, zalegający śnieg i inne czynniki pogodowe mogą bowiem osłabić strukturę drewna, rozpulchnić je, a tym samym – spowodować większą podatność na uszkodzenia mechaniczne. Niezabezpieczona, drewniana elewacja w ciągu kilku jesiennych i zimowych sezonów straci swój blask, stanie się matowa, pojawią się na niej przebarwienia i nieestetyczne zacieki. Receptą na te wszystkie bolączki będzie prawidłowo wykonana impregnacja z wykorzystaniem produktów o parametrach dostosowanych do ochrony drewna przed czynnikami atmosferycznymi. Takie zabezpieczenie elewacji można wykonać na własną rękę – co prawda jest to całkiem wymagające zadanie, jednak efekt z pewnością jest wart zachodu!

Impregnacja elewacji – jak to zrobić krok po kroku?
- Samodzielnie wykonana impregnacja drewnianej elewacji może być równie trwała jak impregnacja przeprowadzona przez profesjonalistów – mówi Paweł Piotrowicz, ekspert marki V33. - Wystarczy, że będziemy pamiętać o odpowiedniej kolejności poszczególnych etapów prac, a także o doborze właściwych środków i zachowaniu sugerowanych przez producenta odstępów czasowych pomiędzy nałożeniem każdej warstwy produktu. To doskonały moment na przygotowanie domu na zimę zwłaszcza, że dni i noce są jeszcze stosunkowo ciepłe – dodaje.
REKLAMA:

Kolejnym krokiem jest oczywiście nałożenie preparatu, który zabezpieczy surowiec „od środka”. Warto wybrać specjalistyczny impregnat do drewna budowlanego, o parametrach dobranych do ochrony materiału, narażonego na rozwój grzybów czy sinizny (także ze względu na wysoką wilgotność otoczenia). Jednym z takich produktów jest Impregnat do drewna budowlanego V33, stworzony po to, by chronić drewno przed wszystkimi objawami biokorozji. Ponadto pełni on rolę „tarczy”, broniąc surowiec przed owadami – kornikami i termitami.

Lazura jest preparatem chroniącym pokryte nią powierzchnie przed czynnikami atmosferycznymi i promieniowaniem UV, zapobiegającym zarówno nadmiernemu zawilgoceniu drewna, jak i jego wysuszeniu. Lazura jest również elementem dekoracyjnym, który nadaje elewacji konkretny, wybrany odcień. Aby mieć pewność, że drewno jest w pełni zabezpieczone przed deszczem, mrozem czy wiatrem, warto wybrać produkt dostosowany do panującego w Polsce klimatu. - W odpowiedzi na te potrzeby stworzyliśmy Lazurę Polski Klimat V33 dopasowaną swoimi parametrami do polskich warunków atmosferycznych panujących zarówno jesienią, jak i zimą. Jest więc wodoodporna, zapobiega tworzeniu się mikroszczelin, nie pęka i nie łuszczy się pod wpływem niskich temperatur (wykazuje dobrą mrozoodporność), a oprócz tego jej powierzchnia po nałożeniu staje się mikroporowata i elastyczna, co oznacza, że pozwala drewnu oddychać i pracuje wraz z nim podczas zmian objętościowych - podkreśla Paweł Piotrowicz. Dodatkowo, Lazura V33 występuje w kilku odcieniach, dzięki czemu możliwe jest dobranie barwy idealnie oddającej kolor elewacji lub jej drobna korekta.

Drewno to niezwykle szlachetny materiał, a wykonana z niego elewacja z łatwością stanie się niepowtarzalną wizytówką każdego budynku. Wystarczy odrobina chęci, wolny, jesienny weekend i odpowiednie preparaty, a nasz dom przywita chłodny sezon w naprawdę… ciepły sposób!
REKLAMA:
REKLAMA: