Tradycyjnie do spoinowania płyt i kostki brukowej używa się naturalnego piasku płukanego. Nowoczesnym rozwiązaniem, które doskonale nadaje się do wykonania spoin w nawierzchni z kostki czy płyt betonowych jest piasek polimerowy. Jest on skuteczniejszy, daje lepszy efekt estetyczno-wizualny oraz ułatwia bieżące utrzymanie.


Prosto, skutecznie i… wydajnie
Wykonanie spoin za pomocą piasku polimerowego jest bardzo proste. Gdy już mamy ułożoną nawierzchnię, wysypujemy na nią mieszankę do spoinowania. Przy użyciu miotły rozprowadzamy ją po powierzchni, tak aby w całości wypełniła szczeliny. Następnie używamy ubijarki, żeby piasek polimerowy dobrze wniknął w przestrzenie pomiędzy elementami nawierzchni. Później czynność powtarzamy. Nadmiar materiału usuwamy za pomocą miotły. W celu równomiernego rozprowadzenia piasku i uzyskania dobrego efektu możemy użyć dmuchawy do liści. Idealnie ułożony w spoinach materiał powinien być kilka milimetrów poniżej płaszczyzny nawierzchni. Gdy upewnimy się, że uzyskaliśmy pożądany efekt, polewamy nawierzchnię wodą przez około 30 sekund, a następnie wykonujemy tę czynność ponownie (po całkowitym wyschnięciu po pierwszym zwilżeniu). Po zakończeniu tych prac nawierzchnia jest już gotowa do użytku. Pamiętajmy jednak, że w przypadku ciągów pieszo-jezdnych należy odczekać od 48 do 72 godzin zanim będą mogły po nim jeździć samochody.
REKLAMA:
- Prosta aplikacja oraz inne właściwości, których nie posiada piasek tradycyjnie używany do wypełniania spoin sprawiają, że piasek polimerowy jest rozwiązaniem, na które warto zwrócić uwagę. Zwłaszcza, że charakteryzuje się on również doskonałą wydajnością. Za pomocą 25-kilogramowego worka możemy wypełnić wąskie spoiny na powierzchni od 8 do 20 mkw., a gdy są one szerokie – od 2 do 8 mkw. – mówi Krzysztof Wilk, Główny Technolog z firmy Polbruk. Walory piasku nowej generacji doceniono przy realizacji nowoczesnych nawierzchni o wysokiej estetyce w wielu miejscach na świecie. Wśród nich są między innymi port lotniczy w Monachium oraz Strefa Zero w Nowym Jorku. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zastosować go do wykonania spoin w nawierzchni naszego przydomowego tarasu, podjazdu czy ogrodowych alejek.
REKLAMA:
REKLAMA: