Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana – słowa te w idealny sposób oddają ciągle ewoluujące otoczenie i świat. Przestrzeń, w której żyjemy dzisiaj jest zupełnie inna od tej 100 lat temu. Wszystkie znaczące i trwałe zmiany gospodarcze, społeczne, polityczne i technologiczne, wywierające wpływ na każdą dziedzinę życia (a w konsekwencji na przyszły kształt całego świata) nazywane są globalnymi trendami.


Wśród gospodarstw domowych, które planują remont na lata 2018-2019, 11,9% zadeklarowało prace związane z elewacją i cokołem. Tym samym w Polsce takie działania planuje 1 198,1 tys. gospodarstw domowych. Najbardziej aktywni w tym zakresie są Polacy z województw: podlaskiego (22,6%) i zachodniopomorskiego (17,0%). Uwzględniając jednak liczbę gospodarstw domowych w poszczególnych częściach Polski należy stwierdzić, iż największy potencjał rynku wtórnego w tym zakresie występuje w województwach:
- mazowieckim (144,6 tys. gospodarstw domowych planuje przeprowadzić remont elewacji i/lub cokołów),
- wielkopolskim (133,9 tys. gospodarstw domowych planuje przeprowadzić remont elewacji i/lub cokołów),
- małopolskim (121,9 tys. gospodarstw domowych planuje przeprowadzić remont elewacji i/lub cokołów).
Kim są osoby planujące remont elewacji? Są to w głównej mierze dwu- i trzyosobowe gospodarstwa domowe, z których większość podjęła decyzję o renowacji ze względu na zużycie oraz znudzenia dotychczasowym wyglądem.

Jakie prace planują? Wśród gospodarstw domowych deklarujących remont elewacji i/lub cokołów ponad połowa (58,1%) planuje przeprowadzić prace związane z ociepleniem budynku oraz malowaniem elewacji/cokołu. Wśród osób planujących ocieplenie budynku, aż 70,0% wykorzysta do tego celu styropian, zaś co piąte gospodarstwo domowe planuje użyć wełny mineralnej.

Co istotne, aż 80,3% gospodarstw domowych planujących prace związane z ociepleniem budynku nie zdecydowała jeszcze o wyborze konkretnej marki materiałów termoizolacyjnych. Daje to duże możliwości producentom, którzy w swoim przekazie marketingowym powinni uwzględniać determinanty mające największy udział w koszyku decyzyjnym ostatecznych klientów. W tym przypadku należy zatem zwrócić szczególną uwagę na takie parametry jak: jakość produktu, cena, promocje i rabaty oraz rekomendacje rodziny i fachowców.

Priorytetowa rola rynku remontowego to jeden z globalnych trendów, który z roku na rok będzie powiększał się, również na rynku termomodernizacji. Tym bardziej, że większość budynków wymaga podjęcia natychmiastowych prac. W renowacjach tkwi ogromny potencjał, który należy wykorzystać, aby zapewnić dalszy wzrost na rynku mieszkaniowym oraz zagwarantować przedsiębiorcom i wykonawcom popyt na usługi oraz materiały budowlane.
Artykuł opracowany na podstawie danych pochodzących z raportów: Plany remontowe Polaków 2018-2019 w zakresie elewacji i cokołów oraz Globalne megatrendy i ich wpływ na rynek budowlany przygotowane przez ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: