Bo brzydki, sfatygowany, bo nóżka się chwieje i kolor nie ten… Jeżeli powody do pozbycia się sędziwego krzesła czy draśniętego zębem czasu stolika mnożymy w iście szalonym tempie, niestety odwrotnie proporcjonalnym do tego, w jakim przybywa środków na koncie, mamy na to radę. Przed wydaniem wyroku na wysłużony mebel prosimy o wnikliwe spojrzenie na jego formę. Jeśli się podoba, drugie oko należy przymknąć na wszelkie skazy natury kosmetycznej – z tym rozprawimy się wspólnie, tu i teraz!

Niezależnie od tego, czy marzy ci się odnowiony kredens rodem z PRL-u, urocza rustykalna komoda z efektem przecierki czy gustownie matowy antracytowy stolik – stare meble i dodatki wymagają porządnego odświeżenia.
Kazeinowa farba do powierzchni drewnianych
To ulubienica zwolenników renowacji w domowym zaciszu. Jej skład opiera się na naturalnych substancjach, z białkiem mleka i kredą na czele. Szczyci się mianem najtrwalszej spośród farb kredowych i umożliwia osiągnięcie ekstremalnie matowego wykończenia, które może być metą majsterkowania lub posłużyć za warstwę bazową do efektu przecierki lub postarzania w duchu vintage. Formuła najnowszych farb kazeinowych marki Liberon zapewnia dobrą przyczepność do podłoża – zarówno surowego drewna, jak i malowanego, lakierowanego czy pokrytego laminatem. Choć taki renowacyjny zabieg w gruncie rzeczy jest banalnie prosty, warto na początku dopilnować kilku szczegółów, które zaważą na efekcie.
Przygotowanie mebli i malowanie – krok po kroku
Przed nałożeniem pierwszej warstwy farby zadbajmy o to, aby przeznaczona do metamorfozy płaszczyzna była czysta, pozbawiona kurzu i tłuszczu.
Czas sięgnąć po drobnoziarnisty papier ścierny (240). Delikatnie szlifujemy nim powierzchnię, pamiętając o dokładnym odpyleniu, i jeśli to konieczne – stosujemy odpowiedni podkład. -W przypadku nieporowatej faktury (np. szkło, PVC ) warto zaopatrzyć się w specjalny Podkład na gładkie powierzchnie Liberon, który zwiększy przyczepność farby i pozwoli na zachowanie jednolitej barwy. Uważać należy także na meble wykonane z dębu, kasztanu i gatunków egzotycznych – tutaj również, aby uniknąć plam i smug, niezbędne jest zastosowanie Podkładu do drewna zawierającego taniny Liberon – rekomenduje Paweł Piotrowicz, ekspert marki.
Zrobione? Wygląda na to, że mebel jest już gotowy na kolejny etap tuningu!

Kolorystyka i styl
Jeśli marzy ci się wnętrze w sielsko-romantycznym wydaniu, styl prowansalski lub shabby chic są dla ciebie. Oba trendy budzą skojarzenia z bielą i sentymentalnymi dodatkami, różni je jednak dawkowanie koloru. W pierwszym z nich biel stanowi jedynie dodatek aranżacji, a meble najczęściej przybierają odcień rozbielonych błękitów, lawendy, oliwki czy szarości. W shabby chic proporcja ta jest odwrotna – biel wybija się na prowadzenie, często w towarzystwie słodkich akcentów kolorystycznych. Wśród osiemnastu odcieni farb z najnowszej linii „Dekoracja” nie zabrakło subtelnych barw, które pomogą wyczarować przytulną przestrzeń. Oba style z dumą eksponują oznaki upływającego czasu, dlatego warto pokusić się o efektowne postarzenie mebli, na przykład metodą przecierki – w tym przypadku farby kazeinowe również spiszą się na medal - zwłaszcza jako warstwa bazowa dla Farb kredowych Liberon.
Aby uszlachetnić przedmioty w duchu vintage, zapoznaj się z technikami patynowania i bielenia; tutaj sprawdzą się neutralne barwy ziemi, które pomogą wprowadzić do mieszkania klimat niezmąconego spokoju. Obfita gama kolorystyczna farb pozwala uzyskać także stylowy efekt przejść tonalnych, zarówno w jasnym, jak i ciemnym wydaniu. Własnoręcznie odnowiony mebel vintage pięknie prezentuje się również na tle nowoczesnych wnętrz urządzonych w klimacie industrialnym lub „total look”, jako rzucający się w oczy dodatek przywołujący ducha minionych lat.
To zaledwie wierzchołek góry niekończących się aranżacyjno-renowacyjnych możliwości, jakie dają farby kazeinowe, i świetna okazja do tego, aby wyrazić swoją osobowość.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: