W dniach 16-17 listopada odbyła się czwarta edycja Konferencji IZOLACJE pt. Modernizacja starego budownictwa w Polsce. W tym roku odbyła się w Katowicach, w hotelu Angelo by Vienna House. W konferencji uczestniczyło ponad 230 osób - inżynierów, architektów, projektantów, przedstawicieli uczelni technicznych i innych specjalistów z branży budowlanej.

Redaktor naczelny miesięcznika IZOLACJE Jarosław Guzal zainaugurował konferencję. Opierając się na danych Instytutu Ekonomii Środowiska, zwrócił uwagę na problem nieprawidłowego ocieplenia budynków lub jego braku. Podkreślił rolę modernizacji w poprawie efektywności energetycznej domów jedno- i wielorodzinnych, a także obiektów przemysłowych.
Pierwszą sesję otwierała architekt Małgorzata Pilinkiewicz, która na przykładzie Muzeum w Łańcucie i Domu Śląskiego w Katowicach, przedstawiła wyzwania, przed jakimi stają architekci podczas pracy nad modernizacją budynków zabytkowych. Z kolei Jerzy Żurawski omówił polskie przepisy prawne dotyczące charakterystyki energetycznej budynków oraz porównał je z wymaganiami w innych krajach europejskich. Poruszył także kwestię zanieczyszczenia powietrza w kontekście termomodernizacji budynków.
Temat wymagań akustycznych w modernizowanych budynkach przybliżył Leszek Dulak z Politechniki Śląskiej. Część wystąpienia dotyczyła warunków pogłosowych i zrozumiałości mowy w salach konferencyjnych i wykładowych. W pierwszym dniu konferencji uczestnicy mogli wysłuchać aż dwóch prelekcji dotyczących elewacji wentylowanych. Krzysztof Schabowicz z Politechniki Wrocławskiej przedstawił ideę tego rozwiązania, wymienił typy elewacji oraz rodzaje okładzin, natomiast Ołeksij Kopyłow z ITB omówił zasady prawidłowego zastosowania elewacji wentylowanych oraz pokazał skutki niewłaściwego ich montażu.
![]() | ![]() |
Jarosław Szulc z ITB pokazał techniczne możliwości modernizacji budynków z wielkiej płyty i potencjał związany z rewitalizacją oraz modernizacją tych obiektów. Zagadnienie hydroizolacji przybliżyli w swoich prezentacjach Paweł Poźniak z firmy Schomburg Polska oraz Mariusz Jackiewicz z firmy VISBUD-Projekt. Pierwsze wystąpienie dotyczyło najczęstszych błędów wykonawczych i projektowych oraz efektów braku kompleksowych rozwiązań hydroizolacyjnych. Właściwości mas bitumicznych jako izolacji elementów budowli stykających się z gruntem zaprezentował Mariusz Jackiewicz. Omówił on także założenia normy DIN 18533.
Krzysztof Milczarek z firmy Balex Metal podważył wiarygodność wybranych informacji technicznych deklarowanych przez producentów materiałów termoizolacyjnych. Podczas konferencji premierę miała książka prof. Roberta Wójcika z Uniwersytyetu Warminsko-Mazurskiego dotycząca docieplania budynków od wewnatrz wydana pod patronatem miesięcznika IZOLACJE. Przy tej okazji autor przybliżył aktualny stan wiedzy na ten temat. Książkę można zamówić w Księgarni Technicznej.
![]() | ![]() |
Kwestię ociepleń od wewnątrz poruszył także Krzysztof Pawłowski z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Wymienił innowacyjne rozwiązania w zakresie materiałów termoizolacyjnych stosowanych do ocieplania ścian budynków. Jeden z nowoczesnych materiałów izolacyjnych - Slentite - był przedmiotem wystąpienia Christiana Schmidta z firmy BASF Polyurethanes.
Katarzyna Wardal z Knauf Insulation przedstawiła korzyści wynikające z temomodernizacji budynków. Podkreśliła pozytywny wpływ na rynek prawodawstwa dotyczącego efektywności energetycznej i pokazała, jak wygląda kwestia finansowania termomodernizacji w UE. Konrad Witczak z firmy Rockwool Polska w swojej prelekcji skupił się na wynikach badań efektywności energetycznej budynków w kilku pierwszych latach użytkowania w zależności od właściwości zastowanej izolacji.
Drugi dzień konferencji rozpoczął się wystąpieniem Łukasza Drobca z Politechniki Śląskiej na temat naprawy stropów w starym budownictwie. Kontynuacją tematu akustyki w modernizowanych obiektach, poruszonego pierwszego dnia przez Leszka Dulaka, był wykład Andrzeja K. Kłosaka z Politechniki Krakowskiej, który na przykładzie zrewitalizowanej Hali Koszyki w Warszawie omówił akustyczne aspekty modernizacji budynków użyteczności publicznej.
![]() | ![]() |
Paweł Krause z Politechniki Śląskiej omówił stan techniczny izolacji termicznych budynków z województwa śląskiego. Przedstawił historię rozwoju materiałów termoizolacyjnych oraz nakreślił perspektywy tego rynku. Pokazał skutki błędnego mocowania i połączenia izolacji termicznej. Podczas Konferencji IZOLACJE często omawiane są rzadko poruszane i wysoko specjalistyczne zagadnienia - jednym z nich jest polimocznik, którego zastosowanie i właściwości przedstawił Janusz Banera z firmy BASF. Zaprezentował także nową książke poświęconą tej tematyce pt. "Powłoki polimocznikowe w budownictwie".
Temat modernizacji obiektów przemysłowych szczegółowo omówił Zbigniew Pozorski z Politechniki Poznańskiej. Zwrócił uwagę na kwestie bezpieczeństwa pożarowego oraz zmianę obciążeń spowodowane np. zwiększeniem grubości warstwy izolacji termicznej. Jerzy Sowa z Politechniki Warszawskiej wymienił czynniki pogarszające jakość środowiska wewnętrznego w obiektach modernizowanych oraz najpoważniejsze zagrożenia z tym związane.
Maciej Trochonowicz z Politechniki Lubelskiej przeanalizował wymagania dotyczące hydroizolacji oraz ocenił stan istniejących hydroizolacji w obiektach poddawanych remontom. Artur Miros z Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego omówił wymagania prawne stawiane materiałom wykorzystywanym w modernizacji instalacji technicznych. Na przykładach pokazał stan izolacji instalacji technicznych w obiektach wybudowanych przed kilkudziesięciu laty.
Większość wystąpień miała dużą wartość praktyczną dzięki pokazaniu złożonego tematu na konkretnych przykładach - na zdjęciach i filmach można było zobaczyć skutki błędnego projektowania i wykonywania izolacji w starych budynkach. Poza wystąpieniami naukowo-technicznymi podczas konferencji odbyło się także krótkie szkolenie z komunikacji między uczestnikami procesu budowlanego - np. inwestorem a projektantem lub wykonawcą - przeprowadzone przez Ewę Kosmalę z firmy Sustainbility Trainers & Experts.
REKLAMA:
Oprócz ciekawych treści merytorycznych organizatorzy zapewnili uczestnikom dodatkową atrakcję - wśród gości rozlosowano nagrody, m.in. książkę Roberta Wójcika "Docieplanie budynków od wewnątrz" oraz urządzenia przydatne w pracy architektów i inżynierów, np. dalmierz i termometr.
Sponsorami konferencji były firmy: Balex Metal, BASF Polska, Knauf Insulation, Rockwool Polska, Schomburg Polska.
REKLAMA:
REKLAMA: