PSPS za wprowadzeniem parametryzacji wyrobów budowlanych

Podziel się:
Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) włączyło się w zainicjowaną przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa środowiskową debatę na temat parametryzacji wyrobów budowlanych. W ocenie PSPS wprowadzenie do przepisów techniczno-budowlanych wymagań dotyczących właściwości użytkowych wyrobów budowlanych w szerszym niż obecnie zakresie może być jedną z metod poprawy jakości wyrobów dostępnych na rynku oraz ułatwiać konsumentom wybór odpowiednich produktów.

Fot. PSPSFot. PSPS
Potrzebę parametryzacji wyrobów budowlanych poddał niedawno branżowej dyskusji podsekretarz stanu w resorcie infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski – na konferencji „Wyroby budowlane pod kontrolą 2” zorganizowanej w Warszawie 6 kwietnia br. przez portal Muratorplus.pl.

Kamil Kiejna, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu. Fot. oBud.plKamil Kiejna, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu. Fot. oBud.pl– Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa znakomicie rozumie potrzeby konsumentów wyrobów budowlanych – ocenił prezes Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu Kamil Kiejna. – W polskim prawodawstwie brakuje dziś regulacji szczegółowych, które dawałyby nabywcom miarodajną informację, jak odpowiednio dobierać wyroby budowlane zależnie od ich przeznaczenia. Obecnie nie sposób zweryfikować, czy deklarowane poziomy parametrów, decydujące o przydatności wyrobu do określonych zastosowań, rzeczywiście są do tych zastosowań przydatne. Producent deklaruje zgodność wyrobów z normami europejskimi, w których zastosowanie wyrobów opisane jest ogólnikowo. Konsument może być zdezorientowany – stwierdził szef PSPS.

PSPS stoi na stanowisku, że brak krajowych przepisów określających wymagane parametry techniczne wyrobów budowlanych przyczynił się do obniżenia jakości produktów stosowanych w polskim budownictwie. – Obecnie, w odróżnieniu od okresu przed rokiem 2004, gdy obowiązywały Polskie Normy, o ofercie rynkowej decyduje w dużej mierze wyłącznie popyt wynikający z ceny produktu. Oznacza to, że najtańsze wyroby budowlane o najniższej jakości częściej niż dawniej znajdują odbiorców. Pamiętajmy poza tym, że bezpieczeństwo użytkowania wyrobu zależy nie tylko od zgodności z deklaracją, ale także od przydatności wyrobu do określonego zastosowania w inwestycji budowlanej. Nabywcy często nie zdają sobie z tego sprawy – podkreślił prezes Kiejna.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
#wiadomości #konferencja #psps

Więcej tematów: