Primacol wspiera młodych wynalazców

Podziel się:
7 grudnia 2016 roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbyła się Gala Finałowa Konkursu Technotalent 2016. Podczas uroczystości Zarząd Fundacji Technotalenty i zaproszeni goście uhonorowali zwycięzców i projekty wyróżnione. Jedną z nagródspecjalnych w konkursie były Inspiracje 2016. Ufundowali ją i wręczyli przedstawiciele firmy Unicell Poland,producenta chemii budowlanej i farb marek Primacol i Luxdecor.

Fot. Krzysztof Kiziewicz, Maciej AronowiczFot. Krzysztof Kiziewicz, Maciej AronowiczFot. Krzysztof Kiziewicz, Maciej AronowiczFot. Krzysztof Kiziewicz, Maciej Aronowicz

Do konkursu Technotalent 2016 łącznie wpłynęło 140 zgłoszeń, spośród których wyłoniono 87 projektów. Uczestnicy mogli zgłaszać swoje prace w trzech głównych kategoriach: Technotalent Politechniki Białostockiej (48 zgłoszeń), Biznes (43 zgłoszenia), Technika (49 zgłoszeń). Dodatkowo każdy z projektów był oceniany w kategorii specjalnej – Inspiracje 2016. Prace konkursowe, czyli filmy i prezentacje, przeanalizowały cztery Kapituły Konkursu złożone z przedstawicieli firm, uczelni oraz instytucji wspierających konkurs. Podczas Finału Konkursu Technotalent 2016, który odbył się 22 listopada 2016r. w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej oraz w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości PB, Kapituły wyłoniły pięciu finalistów w każdej z kategorii konkursowych. Następnie już w tym wąskim gronie wybrano zwycięzców i nadano wyróżnienia.

W kategorii Technotalent Politechniki Białostockiej nagrodę główną w wysokości 10 000 PLN otrzymał projekt o nazwie „Bobot – prawdziwy przyjaciel”, a wyróżnienia powędrowały do „Haptic Face” oraz „SeeMe”. W tej dziedzinie oceniano pomysł lub projekt nowego rozwiązania lub technologii, którą można zastosować w innowacyjnym produkcie lub usłudze.

W kategorii Technika nagrodę główną w wysokości 10 000 PLN przyznano projektów „nWatch zegarek do nauki programowania”. Tu oceniano pomysł lub projekt wynalazku/produktu/usługi, który jest nowym rozwiązaniem technicznym związanym z wykorzystaniem nowoczesnej technologii.

W kategorii Biznes zdobywcą nagrody głównej w wysokości 10 000 PLN został projekt „PhysioToys”, a wyróżnienie otrzymała praca „Daj szansę niepełnosprawnym ruchowo, czyli przystosowanie maszyny do szycia dla osób z niepełnosprawnością kończyn dolnych”. W tym wypadku brano pod uwagę projekt lub pomysł o wysokim potencjale komercjalizacji, w którym wykorzystywana jest nowoczesna technologia.

W kategorii specjalnej Inspiracje 2016 nagrodę główną w wysokości 3000 PLN otrzymał projekt „Spacevis – darmowe i otwarte oprogramowanie do badania pola widzenia u ludzi. Wyróżnienie natomiast powędrowało do „nWatch zegarek do nauki programowania”. Kapituła kategorii szczególnie patrzyła na odkrywcze i inspirujące rozwiązania z pogranicza designu, architektury, sztuki i techniki.
Fot. Krzysztof Kiziewicz, Maciej AronowiczFot. Krzysztof Kiziewicz, Maciej AronowiczFot. Krzysztof Kiziewicz, Maciej AronowiczFot. Krzysztof Kiziewicz, Maciej Aronowicz

- Nazwę naszej kategorii można rozumieć na wiele sposobów, inspirująca może być np. sztuka, wzornictwo, ale również, a może nawet bardziej, czyjeś zaangażowanie w rozwiązywanie problemów społecznych, wiedza, pomysłowość, zapał – mówi Bartłomiej Sawulski, Dyrektor ds. Marketingu i Rozwoju w firmie Unicell Poland, Przewodniczący Kapituły Kategorii Inspiracje 2016. To niebywała przyjemność, ale i trudność wyboru zarazem, gdyż większość zgłoszonych prac, była inspirująca nie na jednej, a na wielu płaszczyznach. Z drugiej strony, udało nam się tak umiejętnie dobrać kapitułę, że w każdej dziedzinie mieliśmy kilku ekspertów i kilka osób „spoza branży”. To gwarantowało bezstronność i kompetencję kapituły. Oceniając prace patrzyliśmy na człowieka, jego zaangażowanie, wiedzę, innowacyjność, przydatność jego pomysłu.. Ale przede wszystkim każdy z członków kapituły odpowiedział sobie na pytanie, co go tak naprawdę zainspirowało.

Technotalent 2016 to już trzecia edycja największego konkursu talentów w regionie północno-wschodnim. Celem przedsięwzięcia jest wsparcie rozwoju zdolnych osób z tej części Polski. Uczestnikami mogą być uczniowie, studenci i absolwenci szkół ponadgimnazjalnych i wyższych w wieku od 18 do 35 lat. Do udziału w konkursie mogli się zgłaszać indywidualne lub zespołowo, wypełniając krótki formularz i udostępniając film lub prezentację swoich projektów.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
#wiadomości #nagrody #konkursy #unicell

Więcej tematów: