Jak zabezpieczyć drewno przed działaniem organizmów osłabiających jego strukturę.

Czym jest impregnacja?
To nasycanie drewna, papieru, wyrobów włókienniczych, skóry i innych materiałów środkami zabezpieczającymi przed szkodliwym działaniem takich czynników jak grzyby czy owady techniczne od wody, ognia itp. W dachu impregnacji poddaje się drewno tworzące konstrukcję, ale też sporadycznie występujące, głównie regionalnie pokrycia z gontów drewnianych. Impregnacja drewna, której podstawowym zadaniem jest przedłużenie jego trwałości, to najbardziej powszechna metoda zabezpieczania przed korozją biologiczną i ogniem. Jeżeli przystępujesz do budowy dachu musisz wiedzieć w kontekście ochrony dwie rzeczy: Jakim preparatem zaimpregnować więźbę oraz jaką zastosować metodę aby była skuteczna.

Profesjonalna impregnacja - Czym zaimpregnować więźbę i inne elementy drewna konstrukcyjnego?
Impregnaty do drewna z linii NW TYTAN Professional chronią drewno przed owadami i grzybami. Mogą być stosowany zarówno do drewna znajdującego się pod zadaszeniem, jak i na zewnątrz. Preparat szybko i głęboko wnika w strukturę drewna, gwarantując zabezpieczenie nawet na głębokości 5 mm (przy kąpieli w roztworze roboczym koncentratu). Impregnat nie zawiera agresywnych chlorków ani soli miedzi, dzięki czemu koncentrat, ani nasączone nim drewno nie powodują korozji stalowych łączników więźby.
Każdy z preparatów-koncentratów ma charakterystyczny indywidualny, zielony kolor, ale pamiętaj, że w tym przypadku barwnik wskazuje jedynie na zabezpieczenie drewna i pełni funkcję informacyjną i kontrolną. Impregnat w wersji bezbarwnej możesz stosować np. pod kolorowe farby dekoracyjne.

Preparat jest bardzo wydajny, a zalecane rozcieńczenie z wodą wynosi 1:9.
Najwyższe parametry wydajności osiąga jednak Impregnat do drewna NW Tytan Professional. Niezależnie od rozcieńczenia, wymagana dawka to 20 g koncentratu na 1m2 drewna, co oznacza że z 5 litrów koncentratu możesz ochronić pod dachem nawet do 250 m2 drewna klasy I.
Sposób aplikacji - Jaką zastosować metodę aby była skuteczna?
Impregnat możesz aplikować przez natrysk, malowanie oraz kąpiel. Najlepszy efekt impregnacji drewna uzyskasz, stosując metodę namaczania kawałków elementów drewnianych. Długość kąpieli zależy od grubości elementów i stopnia ich wilgotności. Prawidłowo sezonowane, suche drewno nie wymaga długiego nasączania – zalecany czas kąpieli wynosi od 30 minut do 3 godzin.Wilgotność drewna zapewniająca optymalną penetrację impregnatu wynosi około 25-28%.

Na przekroje powstałe przez cięcie elementów wcześniej zaimpregnowanych, preparat najlepiej nanoś przy pomocy pędzla. Stosuj się do zalecanych dawek: 20 g dla Impregnatu do drewna NW Tytan Professional oraz odpowiednio 40 / 43 g koncentratu dla Impregnatu do Drewna konstrukcyjnego i Więźby Dachowej NW Tytan Professional. Zaimpregnowane elementy musisz chronić przed opadami atmosferycznymi do momentu utrwalenia środka w drewnie, tj. minimum 48 godzin.
Pamiętaj, że po impregnacji drewna musisz je odpowiednio przesezonować, czyli pozwolić na wyparowanie całej wody, tak żeby składniki biobójcze mogły się uwolnić i odpowiednio spenetrować strukturę drewna. Dodatkowo przestrzegaj zaleceń producenta, czytaj karty techniczne.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: