Naprężenia wewnętrzne w szarym styropianie - jak się ich pozbyć?

Podziel się:
Silne naprężenia wewnętrzne mogą powodować odkształcanie płyt, zerwanie ciągłości ocieplenia, a w skrajnych przypadkach odpadanie naklejonych płyt styropianu ze ściany. Jak sobie poradzić z tym problemem?

Fot. SwissporFot. SwissporNaprężenia wewnętrzne w szarym styropianie powstają z powodu wahań temperatury związanych z nagrzewaniem się płyt pod wpływem działania słońca, a także różnicami temperatur pomiędzy różnymi porami dnia i nocy na przegrodach. EPS z dodatkiem grafitu pod wpływem tych wahań może ulegać odkształceniom skutkującym wygięciem i wybrzuszeniem.

Jeżeli odkształcenia powstają podczas magazynowania, trudno z takich płyt ułożyć równą elewację. Zdarza się również, że wygięcie powstaje podczas aplikacji i dotyczy świeżo przyklejonego docieplenia. Jeśli klej jest niskiej jakości lub montaż nie został wykonany z aptekarską starannością, może dojść nawet do odpadania płyt od elewacji budynku.

Skuteczną metodą zapobiegania odkształceniom płyt z szarego styropianu, jest wykonanie na nich specjalnych nacięć przeciwprężnych. Jest to unikalna technologia, dzięki specjalne opracowanym, liniowym ingerencjom materiał może "pracować" pod wpływem zmian temperatury a naprężenia zostają "skompensowane" na zasadzie podobnej do funkcjonowania dylatacji w budownictwie.

Aby skutecznie zredukować występujące w płycie naprężenia wewnętrzne, nacięcia muszą być wykonane w ściśle określonych miejscach płyty. Głębokość nacięć jest skorelowana z grubością płyty. Nacięcia muszą również być na tyle wąskie, aby nie zapychał ich klej, gdyż w takich miejscach tworzyłby się mostki termiczne.

Technologia nacięć przeciwprężnych została opracowana przez dział badawczy szwajcarskiego oddziału firmy Swisspor przy współpracy z naukowcami z Zentrum für Integrale Gebäudetechnik w Lucernie.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
#czytelnia #docieplanie #styropian #swiss #do docieplanie #uszczelniacz #na sciany

Więcej tematów: