Ogrodzenie budowy nie musi być brzydkie

Podziel się:
W dobie szybkiego rozwoju cywilizacyjnego place budowy to nieodłączny element – zwłaszcza miejskiego – krajobrazu. Gdzie nie spojrzeć realizowane są nowe inwestycje. Jedną ze stałych i niezastąpionych części takich projektów są ogrodzenia. Mijając kolejne z nich, mało kto zastanawia się nad tym, jakie role ogrywają one w naszym otoczeniu – a tych, wbrew pozorom, jest całkiem sporo.

Ogrodzenie wokół  budowy hotelu B&B w Toruniu. Fot. RD budOgrodzenie wokół budowy hotelu B&B w Toruniu. Fot. RD bud
Choć ich podstawową funkcją – jak sama nazwa wskazuje – jest odgradzanie, czyli wydzielanie konkretnego obszaru i separowanie go od reszty otoczenia, znaczenie tej prostej konstrukcji jest wielowymiarowe.

Ogrodzenie - po pierwsze CHRONIĆ


Segmentujące właściwości ogrodzeń są niezwykle istotne przede wszystkim z uwagi na względy bezpieczeństwa. Tego typu konstrukcje nie tylko stoją na straży mienia, ale też tego, by przechodniom czy kierowcom przemieszczającym się obok trwającej inwestycji nie przydarzyło się nic złego w związku z wykonywanymi robotami. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku prac budowlanych prowadzonych w miastach, gdzie gęsta zabudowa i duży ruch stanowią poważne utrudnienie nie tylko dla samych wykonawców, ale również przechodniów.
Eric Agnello, Dyrektor Generalny RD bud. Fot. RD budEric Agnello, Dyrektor Generalny RD bud. Fot. RD budNa zagrożenia wynikające z takich przedsięwzięć zwraca uwagę Eric Agnello, Dyrektor Generalny RD bud. – Centra miast są zazwyczaj mocno zatłoczone. Dotyczy to zarówno liczby przemieszczających się ludzi, jak i samej zabudowy. W takich warunkach niestety łatwo o wypadek w trakcie prowadzenia prac budowlanych. Spadające lub niesione wiatrem materiały, ciężkie maszyny, a nawet nierówny grunt – to wszystko może stanowić zagrożenie bezpieczeństwa. Zadaniem dobrego wykonawcy jest dołożenie wszelkich starań, by temu zapobiec oraz by każdy dzień budowy był dniem bez wypadku – tak w przypadku robotników, jak i przechodniów. Nieocenioną rolę w tym procesie pełnią różnego rodzaju ogrodzenia, bez których w zasadzie trudno wyobrazić sobie jakikolwiek współczesny plac budowy – wyjaśnia.
Ogrodzenie wokół  budowy hotelu B&B w Warszawie. Fot. RD budOgrodzenie wokół budowy hotelu B&B w Warszawie. Fot. RD bud

Ogrodzenie - po drugie ŁĄCZYĆ


Paradoksalnie, ogrodzenie, choć z założenia ma odgradzać, może również łączyć – dosłownie i w przenośni. Jako płaszczyzna w przestrzeni publicznej może bowiem zostać wykorzystane chociażby do przeprowadzenia akcji sprzyjających integracji lokalnych społeczności, dodając przy tym otoczeniu estetycznego waloru. Doskonałym tego przykładem jest jedna z inicjatyw firmy RD bud.
Ogrodzenie wokół  budowy hotelu B&B we Wrocławiu. Fot. RD budOgrodzenie wokół budowy hotelu B&B we Wrocławiu. Fot. RD bud
– Jako firma specjalizująca się w realizacji projektów umiejscowionych nierzadko w ścisłym centrum miasta, zdajemy sobie sprawę z tego, jaki wpływ na wygląd otoczenia mają wykonywane przez nas prace. Zależy nam, by prowadzone przez nas inwestycje w pełni z nim współgrały. Stąd przykładowo w trakcie budowy wrocławskiego hotelu sieci B&B zaangażowaliśmy do jej upiększenia utalentowanych uczniów ze szkoły plastycznej, którzy na ponad 60-metrowym ogrodzeniu okalającym inwestycję przedstawili zabytki stolicy Dolnego Śląska w otoczeniu morskich stworzeń, co stanowiło dodatkową atrakcję dla mieszkańców i turystów. Podobne projekty z ogrodzeniami w rolach głównych urzeczywistniliśmy również przy okazji budowy hotelu B&B w Toruniu i w Warszawie, a także biurowca Oxygen Park w Warszawie – mówi Eric Agnello, Dyrektor Generalny RD bud.
Ogrodzenie wokół  budowy biurowca Oxygen Park w Warszawie. Fot. RD budOgrodzenie wokół budowy biurowca Oxygen Park w Warszawie. Fot. RD bud

Ogrodzenie - po trzecie KOMUNIKOWAĆ


Ze względu na swoją formę i wszechobecność, pełnią również funkcję komunikacyjną. Ta zaś może być wykorzystana do celów marketingowych lub informacyjnych. Coraz popularniejszą praktyką jest umieszczanie na powierzchni ogrodzeń informacji i wizualizacji dotyczących przyszłych efektów prowadzonych robót.

Z uwagi na rozmiary, toczące się – zwłaszcza na poziomie gruntu – prace czy składowane materiały, plac budowy z reguły niezbyt korzystnie wpływa na atrakcyjność pobliskiej scenerii. Stąd montowane wokół niego ogrodzenie, poprzez ukrywanie przed wzrokiem przechodniów i przejeżdżających kierowców tego, co nieestetyczne, pozwala uporządkować wizualnie otoczenie. Natomiast dobre praktyki takich wykonawców jak RD bud są doskonałym świadectwem tego, że wprowadzanie poważnych zmian w architekturze miasta, dzięki zasadom zrównoważonego budownictwa, może przebiegać w sposób nie zakłócający krajobrazu okolicy.

Źródło: rdbud.com
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
#czytelnia #wykonawcy #architektura

Więcej tematów: